Biden yönetimi Çin’in insan hakları ihlalleri gerekçesiyle, Şubat ayında yapılacak Pekin Kış Olimpiyatları’na hükümet yetkililerinden oluşan bir heyet göndermeyeceğini açıkladı. Karar Pekin Olimpiyatları’na katılacak olan Amerikalı sporcuları etkilemiyor.

ABD Başkanı Joe Biden geçtiğimiz ay böyle bir boykot kararını değerlendirdiğini belirtmişti. Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki Pazartesi günü düzenlediği günlük basın toplantısında, Biden yönetiminin “Çin’in süregelen soykırım, Şincan’da insanlığa karşı işlenen suçlar ve diğer insan hakları ihlalleri sebebiyle” Pekin 2022 Kış ve Paralimpik Olimpiyatları’na diplomatik ya da resmi heyet göndermeyeceğini açıkladı.

Beyaz Saray sözcüsü, ABD’de bazı Kongre üyelerinin de uzun süredir teşvik ettiği diplomatik boykotunun Amerikalı sporcuları etkilemeyeceğini söyledi; “ABD takımında yer alan atletler tam desteğimize sahip. Onlara buradan destek verirken yüzde 100 arkalarında olacağız” dedi.

Çin’in Washington Büyükelçiliği’nden açıklama taleplerine yanıt gelmedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian Beyaz Saray diplomatik boykot kararını resmi olarak duyurmadan önce yaptığı açıklamada, “boykot çağrısında bulunanların ABD ve Çin arasında önemli konularda diyalog ve işbirliğini etkilememek için buna son vermesi gerektiğini” belirtmişti.

Çinli sözcü ABD’nin bu yolda devam etmesi halinde “Çin’in de kararlı karşı önlemler alacağını” belirtti; ancak ayrıntı vermedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çin’in davetini kabul eden tek büyük ülke lideri.

Kaynak: VOA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here