ABD, Fransa ve İtalyan Donanmaları’na bağlı üç uçak gemisi grubu önümüdeki ay Doğu Akdeniz’de nadir görülen “ üç gemili operasyonlar” yürütmeye hazırlanıyor. Operasyonlarda bazı deniz unsurları Karadeniz’de konuşlanacak.

Fransa Silahlı Kuvvetleri Bakanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında “ Mission Clemenceau 22 “ kapsamında Fransız Donanması uçak gemisi Charles de Gaulle, İtalyan Donanması’na ait Cavour CSG ve ABD Donanmasından USS Harry S. Truman (CVN 75) uçak gemisi grupları Doğu Akdeniz’de bir dizi operasyonlara katılacağı açıklandı.

Operasyonların Doğu Akdenize odaklanacağı ancak bazı deniz unsurlarının ( Fırkateynler) Karadeniz’de konuşlandırılacağı açıklandı.

Başlangıçta İtalyan Donanması uçak gemisi ITS Cavour ve Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle F-35B ile eğitim gerçekleştircek. Daha sonra iki uçak gemisi grubu Doğu Akdeniz’de USS Harry S. Truman (CVN 75) uçak gemisi grubu ile buluşacak.

Fransız ve ABD uçak gemileri ilk kez uzun süreli etkileşime geçeceği operasyonlarda, kombine deniz kontrolü, Birleşik güç operasyonları ve C4I ( Komuta, Kontrol, Haberleşme ve Bilgisayar C4I Sistemleri) arasında veri paylaşımı gerçekleştirilecek.

USS Harry S. Truman (CVN 75) uçak gemisinde konuşlu E-2D Advanced Hawkeye AEW&C Havadan erken uyarı uçağı ilk kez Fransız uçak gemisine iniş ve katapult (Mancınık) ile kalkış gerçekleştirecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here