Rusya Savunma Bakanlığı, Kazakistan’da bulunan Sary-Shagan eğitim sahasında anti-balistik füze (ABM) savunma sistemine ait yeni bir füze testinin başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı.Füze testi, ABD Füze Savunma Ajansı (MDA) ve ABD Donanması tarafından gerçekleştirlen balistik füze savunma testinin ardından geldi.

Bakanlığın açıklamasında, ” Rus havacılık ve uzay kuvvetleri, Kazakistan’daki Sary-Shagan atış poligonunda Rus füze savunma sistemine ait yeni bir füzeyi başarıyla test etti.” ifadelerini kullandı.

1. Özel Hava Ordusu ve Hava-Uzay Birlikleri Anti-Balistik Füze Savunma komutanı General Andrei Demin, ” muharebe ekipleri sahte bir hedefi başarıyla vurarak, füze savunma sisteminin güvenilir bir şekilde çalıştığını doğruladı” dedi.

Bakanlık daha önce 28 Ekim’de Sary-Shagan poligonunda yeni füze sistemi denendiği açıklaması yapmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı geçen yıl Temmuz ayında aynı test sahası içerisinde yeni bir önleme füzesi fırlatmıştı. Füze hedefi gerekli doğrulukla vurduğu açıklanmıştı.

Bu test ABD Füze Savunma Ajansının geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği balistik füze savunma testinin ardında geldi.ABD Füze Savunma Ajansı (MDA) ve ABD Donanması tarafından gerçekleştirlen balistik füze savunma testinde SM-3 Block IIA füzesi kıtalararası balistik füze (ICBM) hedefini başarıyla imha etmişti.

ABD’de yapılan testin ardından Moskova, Washington’u yetenekleri hakkında “yanlış bilgi” vermekle suçlamıştı.

Kaynak: TASS, Ajanslar, Sputnik,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here