ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni tip koronavirüse (COVID-19) karşı geliştirilen aşıları normal hayatlarına dönmek isteyen milyonlarca ABD’liye ulaştırma çabalarından bahsederken, bunu başarmak için sık sık orduya güvendiğini söylüyor.

Özellikle aşıyı üreten firmaların dağıtım sürecinde karşılaşabilecekleri lojistik zorluklar ışığında, orduya verilecek bu görevlerin niteliği hakkında çeşitli sorular ortaya atıldı.

Trump’ın ABD silahlı kuvvetlerinin bu süreçteki rolü hakkındaki açıklamaları, askerlerin aşıları paketleyip fabrikalardan eczanelere nakledecekleri ve hatta belki de enjeksiyon yapacakları izlenimini verdi.

New York Times’a göre ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı’nda Politikadan Sorumlu Müdür Yardımcısı Paul Mango, “Devletten herhangi birinin aşıları kamyona yükleme ve boşaltma veya aşıyı gerçekten enjekte etme gibi durumlarda hiçbir zaman bir aşıya dokunması olası değil. İğneler, şırıngalar, pamuklu çubuklar, bandajlar gibi aklınıza gelebilecek tüm lojistik ayrıntılar devlet ihale süreci yoluyla ve genellikle özel sektörden daha hızlı bir şekilde temin edilebilir” dedi.

Savunma Bakanlığı (Pentagon), otoparklarda mobil tıbbi alanlar oluşturmak için römorklar ve izinler alarak, AstraZeneca, Moderna ve Janssen’e ülke çapında 63 tesiste deneyler yapmaları için mobil siteler kurmalarında yardımcı oldu.

Ordu, bu ekipmanı tam olarak hazırlamak için gereken izinlerle birlikte hızlı bir şekilde temin edebilir. Aşıların dağıtımı da üreticiler ve ticari nakliye şirketleri tarafından gerçekleştirilecek.

Kore Savaşından kalma bir yasa olan Savunma Üretim Yasası, federal hükümetin özel sektör üzerinde bir miktar kontrol sağlamasına izin veriyor ve bu da ABD ordusuna hammaddelerin yanı sıra ekipmanı hızlı bir şekilde elde etme avantajı sağlıyor.

Eyalet valileri aşı programlarında Ulusal Muhafız birimlerini kullanabilirler. Ordunun aşı dozlarının taşınmasında rol oynaması muhtemel. Ancak aşıların yükleme alanlarından eczanelere ve tıbbi ofislere dağıtılması üreticilerin sorumluluğunda olacak.

Kaynak: Şarkul Avsat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here