ABD ordusu Ürdün’deki Muwaffaq Salti Hava Üssü‘ndeki askeri varlığını arttırıyor. ABD, yeni hava unsurlarının konuşlanmasını sağlamak için milyonlarca dolarlık yatırım yapıyor.Üssün İncirlik Hava üssüne alternatif olacağı belirtiliyor.

Hava üssünün genişletilemsi ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetiminin Amerikan kuvvetlerini komşu Suriye’den geri çekmek için hareket geçtiği bir döneme denk geliyor.

Thedrive.com’da yer alan habere göre, Türkiye ile ilişkileri bir küs bir barışık ilerleyen ABD, AKP hükümetinin İncirlik Askeri Üssü’nü kapatma ihtimaline karşın, Ürdün’de kapsamlı bir üs planını harekete geçirmeye başladığı belirtildi.

Ürdün’deki hava üssü on milyonlarca dolar harcanarak, savaş uçakları, İnsansız Hava Araçları (İHA), kargo uçakları ve daha fazlasının konuşlandırılacağı, önemli bir bölgesel aktarma merkezine dönüştürülecek.

Ürdün’deki üste yeni inşa edilecek tesisler Suriye’de devam eden operasyonlara dolaylı olarak destek verebilecek.

Muvaffak Sati üssündeki inşaat faaliyetlerini yürüten Amerikan Ordusu’nun mühendislik hizmetleri birimi, 11 Ocak 2019’da, Amerikan hükümetinin ana ihale sayfasında, yeni uçak apronlarının, taksi yollarının ve diğer tesislerin şartnamelerini ve çizimlerini, yayınladı.

Yayınlanan belgeler 2018 sonbaharı tarihini taşıyor. 2018 mali yılı savunma bütçesinde, Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri Üssünün iyileştirilmesi için 140 Milyon dolar ayrılmıştı. Amerika söz konusu hava üssünü en az 2013’ten beri bölgedeki operasyonlar için kullanıyordu.

Hava üssünün genişletilmesi Amerika’nın tesislerdeki varlığını artıracağını ve burayı kalıcı ve stratejik bir üs olarak kullanacağını açık bir şekilde ortaya koyuyor. Trump yönetiminin Amerikan askerlerini Suriye’de çekmek istediği düşünüldüğünde, bu önemli bir gelişme olarak gösteriliyor.

Kaynak : Thedrive, Ajanslar, Ahval

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here