Suudi Arabistan için inşa edilecek Avante 2200 korveti’nin ilk kaynağı 15 Ocak’ta düzenlenen tören ile yapıldı. İlk korvet 2021 yılında teslim edilecek.

Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından İspanya’nın Suudi Arabistan’ı kınaması ülkeler arasında gerginliğe sebep olmuş, Suudi Arabistan siparişi iptal tehditinde bulunmuştu.Geri adım atan İspanya Navantia şirketini rahatlatmıştı.

İspanya’nın Navantia firması Suudi Arabistan için beş adet Avante 2200 korveti inşaa edecek. Varılan anlaşmanın 1,8 milyar Euro tutarında olduğu, beş yıllık lojistik destek faaliyetleriyle 6 bin kişiye iş imkanı sağlaması beklendiği belirtiliyor.

Geçen yıl Avrupa turunu sürdüren Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İspanya durağında Madrid Yönetimi ile askeri ve ticari anlaşmalar imzalamıştı. Anlaşmayı , SAMI Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed el-Hatib ve Navantia CEO’su Esteban García Vilasánchez tarafından imzalandı.

Ayırca Anlaşma çerçevesinde İspanyol Navantia şirketi Suudi Arabistan’da bir donanama üssü inşa edecek. Anlaşma ile program yönetimi, muharebe sistemi entegrasyonu, sistem Mühendisliği, sistem mimarisi, donanım tasarımı,  yazılım geliştirme, prototip,  simülasyon ve modelleme konularında ortak çalışma yapılacak.

Navantia’nın geliştirdiği Avante 2200, denizaltısavar harbi görevleri icra edebiliyor. 98,8 metre uzunluğundaki platform, 2 bin 470 ton deplasmana sahip. Bir adet 10 ton sınıfı helikopter için hangar ve piste sahip olan gemide, sekiz hücreli dikey fırlatma sistemi (VLS), 76 mm baş topu, 30 mm top, hava savunma füzeleri ve torpido tüpleri yer alacak. 

Venezuela, Avante 2200 Guaiqueri sınıfı gemileri  açık deniz devriye görevlerinde kullanmaktadır.

Tedarik edilecek İspanyol korvetler, Basra Körfezi’nde konuşlu Badr sınıfı korvetlerin yerini alacak.

SUUDİ ARABİSTAN TÜRKİYE SİPARİŞLERİNİ İPTAL ETTİ

İki yıl önce Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na bağlı Savunma ve Ticaret Teknolojileri ve Mühendislik AŞ’ye (STM)  Pakistan ve Katar, Suudi Arabistan ve BAE gibi ülkeler ile gemi projeleri ilişkin temaslar sürdürmüştü.

Suudi Arabistan’la 4 adet gemi için anlaşma yapıldığı hatta kısa süre içinde STM tarafından imzaların atılacağı iddia edilmişti. İddialara göre satılacak gemilerden biri halen inşa edilmiş olanlardan biri olacaktı. Fakat Suudi Arabistan bu gemileri ürettirmekten vazgeçerek, siparişleri iptal etti.

KAYNAK: Ajanslar, C4 Defence, Navantia, Jane’s 360,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here