ABD’nin Afrika Komutanlığı (AFRICOM) Rusya Libya’nın Al Jufra Hava üssüne savaş uçakları konuşlandırdığını açıkladı. Uçakların Rusya’nın özel güvenlik şirketi Wagner Grubu’nu destekleyeceği öngörülüyor.

AFRICOM sözcüsü Binbaşı Karl Wiest, Rusya’dan bir askeri üsden kalkan MİG-29S savaş uçakları ilk olarak Suriye’ye uğradığını, burada uçakların yeniden boyanarak Libya’ya konuşlandığını söyledi. Sözcü, en az 14 Rus uçağının Libya’nın Al Jufra Hava üssüne konuşlandığını belirtti.

MİG-29S savaş uçakları ilk olarak Suriye’ye uğradığını, burada uçakların yeniden boyanarak Libya’ya gittiği açıklandı.
………………………………………….
Kaynak: Pentagon

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ekipman, danışmanlık ve eğitim desteği verdiği UMH’nin son dönemdeki kazanımları, Libya iç savaşındaki dengeleri değiştirdiği yorumları yapılmıştı

AFRICOM komutanı Stephen Townsend, “Rusya açıkça Libya’da değişen dengeleri kendi lehine çevirmeye çalışıyor.Tıpkı Suriye’de yaptıkları gibi..”dedi.

Towndend, General Halife Hafter güçlerinin bu uçakları büyük bir devlet desteği almadan uçurması imkansız olduğunu sözlerine ekledi.

Rusya’nın Libya sahillerine kadar dayanması, bundan sonraki adımın uzun menzilli A2AD (Anti Access Area Denial; Erişimi Engelleme / Bölgeden Men etme)  yeneklerini kullanmak olacağını belirden Afrika Komutanı Townsend, “Avrupa’nın güney kanadında güvenlik endişeleri oluşturacaktır.” dedi.

Eski bir Rus istihbarat subayı tarafından yönetilen Wagner Grubu, BM tarafından Libya’nın resmi hükümeti kabul edilen ve Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) karşı savaşan General Halife Hafter güçlerini destek veriyor.Gönderilen MİG-29S savşa uçaklarının Wagner Grubu’na yakın hava desteği vermesi bekleniyor.

Libya doğru uçuş yapan MİG-29S savaş uçağı
…………………………….
Kaynak: Pentagon

Türkiye, 27 Kasım 2019’da UMH ile hem askeri ve güvenlik işbirliği anlaşması imzalamış hem de Doğu Akdeniz’de deniz yetkilendirme muhtırasına imza atmıştı.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’deki diğer kıyıdaş ülkeler Mısır ve İsrail ile bölgedeki zengin hidrokarbon kaynaklarının paylaşımına ilişkin attığı adımlara Libya ile benzer bir adım atarak karşılık veren Türkiye, bu kazanımı yitirmemek için Hafter’e karşı Trablus yönetimine askeri destek vermeye devam ediyor.

Silahlı ve silahsız insansız hava araçlarıyla Hafter güçlerinin hava üstünlüğünü kıran ve hava savunma sistemlerinin çoğunu imha eden UMH, karada da topçu birlikleri sayesinde Hafter güçlerini geri püskürtmeyi başardı.

BAKAN AKAR: TSK’NIN DANIŞMALIK HİZMETİYLE LİBYA’DAKİ DENGELER DEĞİŞTİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “TSK unsurlarının Eğitim İşbirliği ve Danışmanlık hizmetlerine başlamasından sonra Libya’daki dengeler önemli oranda değişti.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar
………………………

Milli Savunma Bakanlığında Ramazan Bayramı dolayısıyla bayramlaşma töreninde konuşan Hulusi Akar, Libya’daki askeri eğitim işbirliği ve danışmanlık faaliyetlerinin devam ettiğini söyledi.

Akar, “TSK unsurlarının Eğitim İşbirliği ve Danışmanlık hizmetlerine başlamasından sonra Libya’daki dengeler önemli oranda değişti. Ülkenin birliği, beraberliği, bütünlüğü için çalışan UMH unsurları büyük başarılar sağladı” ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, Türkiye’nin Libya’daki tüm faaliyetlerinin muhatabının BM tarafından tanınan Libya Hükümeti, Başkanlık Konseyi Başkanı ve Libya Hükümeti Başbakanı Fayiz es Serrac olduğunu söyledi.

Kaynak: MilitaryTimes, Pentagon, Ajanslar, AFRICOM, BBC, MSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here