Çin’in yeni bir soğuk savaş konusunda ABD’yi uyarmasının ardından Tayvan kıyılarına iki yeni uçak gemisi görev gücü göndermek için hazırlıkları hızlandırdığı bildirildi.

Çin Donanmasının uçak gemileri Tip 001 Liaoning (CV-16) ve Tip 001A Shandong’un (CV-17) Tayvan yakınlarındaki Pratas adasında gerçekleştirilecek tatbikat öncesinde Sarı Deniz’deki Bohai körfezinde hazırlık eğitimlerine devam ediyor.

Çin Ulusal Halk Kurtuluş Ordusu Donanması Tip 001 Liaoning (CV-16) uçak gemisi
………………………………………..

Çin Dışişleri Bakanı Wang Wu, Amerika’da bazı siyasi grupların iki ülke ilişkilerini adeta rehin aldığını ve dünyanın en büyük iki ekonomisini yeni bir soğuk savaşa doğru sürüklediklerini öne sürdü.

ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ay başında COVID-19’un Vuhan’daki bir laboratuvardan çıktığı yönündeki iddialarını dile getirerek Çin’i suçlamıştı.

ABD düşünce kuruluşlarından ’Council on Foreign Relations’ hazırladığı raporda, Güney Çin Denizi’ndeki önümüzdeki 18 ay içinde yapılacak askeri tatbikatların ABD ile Çin arasında çatışma riskini artırabileceği belirtildi.

Raporda, Çin’in Tayvan adasını işgal etme emellerinin Tayvan ile ABD arasındaki savunma antlaşmaları sebebiyle ABD’yi çatışmaya sürükleyebilir iddiasında bulunuldu.

Tayvan 1949’da Çin’den ayrılmıştı.Çin Komünist Partisi Tayvan’ı 2050 yalına kadar zorla topraklarına katmak istediklerini açıklamıştı.

Çin’in ilk yerli uçak gemisi Tip-001A ‘Şandong’ (CV-17) Hainan eyaletine bağlı Sanya kentindeki limanda düzenlenen tören ile Aralık 2019’da Çin Ulusal Halk Kurtuluş Ordusu Donanmasına teslim edilmişti.

Çin’in ilk uçak gemisi Tip 001 Liaoning (CV-16) ise Ukrayna’dan satın alınmış ve Dalian’daki tersanede revize edilerek hizmete sokulmuştur.  

Çin Savunma Bakanlığı (MND), Çin’in ilk uçak gemisi Liaoning etrafında kurulan görev grubunun ilk operasyonel kabiliyete (Initial Operational Capability /IOC) ulaştığını Nisan 2019’da duyurmuştu.

ABD bulunan düşünce merkezi tarafından analiz edilen uydu fotoğraflarında, Çin’in üçüncü uçak gemisi inşasında önemli ilerleme kaydettiği belirtilmişti.

Kaynak: Sun, Ajanslar, PLA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here