Hi Fly havayolu şirketine ait Airbus A340 uçağı Güney Afrika’nın Cape Town kentinden havalanarak Antartika’da özel hazırlanmış piste tarihinde ilk kez iniş gerçekleştirdi.

Airbus A340, Antartika turizm şirketi White Desert’in projesi lüks bir macera kampı Wolf’s Fang’a ihtiyaç duyulan malzemeleri getirdi. Uçuş Hi Fly 801 şirketin başkan yardımcısı Kaptan Carlos Mirpuri tarafından yönetildi.

Yaklaşık 2.500 deniz mili kat edilen uçuş, gidiş dönüş beş buçuk saat sürdü. Mürettebat yerde üç saatten az bir zaman harcadı.

Kaptan Carlos Mirpuri, özel ekipmanla temizleme ve oyma işlemleri sonrası 3.000 metre hazırlanan piste, ağır bir A340 indirmenin sorun olmadığını söyledi.Carlos, iniş sırasında mavi buzun parlaması nedeniyle pilotlar için endişe verici olsada, uygun gözlüklerle güvenli iniş yapabildiklerini belirtti.

Antartika’ya kaydedilen ilk uçuş, 1928’de Avustralyalı askeri pilot ve kaşif olan George Hubert Wilkins tarafından Lockheed Vega 1 tek kanatlı uçak ile yapılmıştı. Amerikan yayıncılık kralı William Randolph Hearst tarafından finanse edilen uçuş, Güney Shetland Adaları’ndaki Deception Adası’ndan başladı.

Beyaz Kıta Anatartika’da havalimanı yok, fakat 50 noktada iniş pisti bulunuyor.

Avustralya ve Güney Afrika, Antarktika’da çıkarları olan küresel güçlerden sadece ikisi. Havacılık web sitesinin Simple Flying’in haberine göre, Rusya Antarktika araştırma istasyonlarına personel ve malzeme taşımak amacıyla 2019 ve 2020 yılları arasında 3.000 fit mavi buz pistine geniş gövdeli uçaklar tarafından yarım düzüneden fazla uçuş gerçekleştirildiği belirtildi.

Kaynak: CNN

Wolf’s Fang Kampı
Wolf’s Fang kampı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here