Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Airbus tarafından geliştirilen H160 helikopterinin askeri versiyonu için harekete geçtiklerini söyledi. Savunma Bakanı Haziran’da gerçekleştirilecek Paris Hava Şovu‘nda H160M‘nin tam ölçekli modelinin gösterileceğini açıkladı.

Airbus Helikopterin genel merkezi ziyareti sırasında konuşan Florence Parly, Ortak Hafif Helikopter projesi (HIL programı) 2022 askeri bütçesinde yer alarak başlatılması planlanıyordu fakat başlama tarihini bir yıl öne çekerek 2021 yılına projeyi başlatmayı, ilk helikopterin 2026 yılından itibaren Fransız ordusunda uçmaya başlayacağını açıkladı. Parly, H160M modelinin askeri versiyonun adı “Guépard” (Çita) olarak belirlendiğini de sözlerine ekledi.

Fransız ordusuna 169 ile 190 arasında “Guépard” (Çita) H160M helikopterin teslim edilmesi planlanıyor. Genel maksat ve silahlı platform olarak kullanılacak H160M, Fransız Ordusu’nun kara havacılık birliklerinde kullanılan Alouette III, Dauphin ve Gazelle, Deniz Kuvvetleri’nde kullanılan Panther ve Hava Kuvvetleri’nde kullanılan Fennec tipi helikopterlerin yerini alacak.

Fransız ordusunun ihtiyaçlarını tek platformda karşılayacak olan H160M helikopteri, komando sızmalarında hava desteği, ateş desteği ve su üstü unsurlara karşı savaş gibi çok çeşitli görevleri yerine getiren modüler bir tasarımda olacak.

H160 helikopteri Airbus’ın sivil modelleri H145 ve H175 arasında, 6 ton ağırlığında, 2 pilot ve maksimum 12 yolcu alabiliyor. Halen uçuş testleri süren helikopterin teslimatlarının 2020’de başlaması hedefleniyor.

Benzer bir helikopter projesi Türkiye tarafından da yürütülüyor.Geçtiğimiz aylarda Türk Savunma Sanayii Zirvesinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin geliştirdiği ilk özgün Genel Maksat Helikopteri T625 isminin ‘Gökbey’ olarak kararlaştırılmıştı. Geliştirilen T625 helikopteri ilk uçuşunu 6 Eylül 2018’de gerçekleştirmişti.

Kaynak: Airbus, defense-aerospace, Kokpit, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here