İsrail donanmasının Sa’ar 6 sınıfı korvetlerinin ilkine Almanya’nın Kiel şehrinde bulunan Hyssenkrupp Marine Systems tersanelerinde yapılan tören ile ‘kalkan’ anlamına gelen INS Magen ismi verildi.

Törene, İsrail Donanma Komutanı Eli Sharvit, Savunma Bakanlığı İhale başkanı Avi Dadon, üst düzey yetkililer ve geminin komutanı olması beklenen Yarbay Baruch katıldı.

Törende konuşan Thyssenkrupp Marine Systems CEO’su Rolf Wirtz, ” İsrail’in güvenliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Korvet, İsrail Donanması’nın bugüne kadarki en gelişmiş ve en büyük gemisidir..” dedi.

İsrail donanmasının Sa’ar 6 sınıfı korvetlerinin inşaatı, Almanya’nın (hyssenkrupp Marine Systems) tersanelerinde çelik kesme töreni ile 7 Şubat 2018’de başladı.Korvetler ülkenin gaz sahasını ve deniz ticareti yollarının korunmasında görev yapacağı tahmin ediliyor.

Sa’ar 6 sınıfı korvetlerinin ilki 2019’un sonlarında teslim edilecek. Diğer korvetler 6 aylık arayla İsrail donanmasında envantere girecek.İsrail Savunma Bakanlığı, önümüzdeki yıllarda donmaya katılacak Sa’ar 6 sınıfı korvetlerin isimlerini önceden açıklamıştı.

Korvetlerin isimleri şöyle olacak:  kalkan anlamına gelen “Magen” , valor anlamına gelen “Oz”, bağımsızlık anlamına gelen “Atzmaut”, zafer anlamına gelen “Nitzahon”.

İsrail Savunma Bakanlığı, inşası devam eden yeni Sa’ar 6 korvetlerinin Elektronik Savaş süitleri (EW) tedariği için Ağustos 2018’de Elbit Systems ile 85milyon dolarlık sözleşme imzalamıştı.

Sa’ar 6 korveti, hali hazırda İsrail’in elinde bulunan  Sa’ar 5 sınıfı savaş gemilerinden daha büyük ve daha güçlü olacak. Uzunluğu 90 metre, ağırlığı yaklaşık 2 bin ton olacağı belirtilen korvetin, İsrail tarafından geliştirilen silah sistemleri ve radarlarla donatılacak. İsrail basını korvetlere Barak – 8 Hava Savunma Füze Sistemi konulacağını, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen AESA radarının gemiye entegre edileceğini yazdı.

Korvetlerde başlangıçta Rapfael yapımı C-Dome deniz savunma sistemi ile donatılması planlanıyor, bununla birlikte Hizbullah’ın kıyıdan fırlatılan roketlerinin tehdidine karşı iki adet Demir Kubbe atarı taşıyacağı belirtiliyor.

Sa’ar 6 korvetinde 76mm’lik top, torpido rampaları ve yakın savunma için uzaktan kumandalı silahlar olacak, ayırıca Sikorsky SH-60 Seahawk deniz tipi helikopterleri gemilere kalkış ve iniş yapabilecek.

Kaynak: israelnationalnews, Ajanslar,


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here