Tekirdağ Çorlu’da bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden kalkan AKINCI TİHA Sinop Karadeniz açıklarında İHA-230 Süpersonik Füze atışı ile 140 km ötedeki hedefi başarıyla vurdu. 

Baykar firması resmi, sosyal medya hesabından ROKETSAN tarafından geliştirilen İHA-230 füzesi atış görüntüleri yayımladı. Tekirdağ Çorlu’da bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde AKINCI TİHA’nı uçuşa hazırlık görüntüleri ile başlayan videoda, Karadeniz üzerinde İHA-230 Süpersonik Füze atışı gösteriliyor. 

Türkiye’nin ilk havadan karaya süpersonik füzesi olan TRG-230-iHA ilk atışı Aralık 2022’de 100 km mesafedeki hedefi vurmuştu. 

Etkili menzili 20 kilometre ile 150 kilometre arası olan TRG-230-İHA füzesi, hedefe nokta vuruş hassasiyetiyle ulaşıyor. Gerçekleştirilen atış, Türkiye’de havadan karaya atılan ilk balistik süpersonik füze olma özelliğini taşıyor.

Gece ve gündüz operasyon yapabilecek İHA-230, sabit kara, deniz hedeflerine, hava savunma radar ve haberleşme sistemlerine, hafif zırhlı kara veya deniz araçlarına, komuta merkezi gibi kritik tesislere, personele ve fırsat hedeflerine karşı etkin olarak kullanılabiliyor. 

Parçacık etkili harp başlığı bulunan İHA-230’un farklı hedef tiplerine karşı harp başlığı varyantları da bulunmaktadır. Sistem İHA’dan ayrılmadan önce ateşleme hazırlık işlemlerini yaparak göreve hazırlanmaktadır.  İHA’dan bırakıldıktan sonra, havada belli bir süre serbest düşüş yapıp katı yakıt motorunu otonom olarak ateşlemektedir. 

İHA-230 sahip olduğu karıştırıcı sistemlere karşı önlemi bulunan GNSS destekli ataletsel güdüm yeteneği ile hedefe hassas şekilde yönlenmektedir. Sistem at-unut özelliği ile çalışmaktadır. Düşman mevzilerinin derinlerine girmeksizin, kritik görevlerde kullanıcıya kullanım imkanı sunmaktadır. 

AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) 1 Temmuz 2022’de gerçekleştirilen test atışında LGK-82 lazer güdümlü mühimmat ile hedefi başarıyla vurmuştu. İlk defa LGK-82 lazer güdümlü mühimmat İnsansız Hava Aracın’dan 30 bin fit irtifada atılmış oldu.

AKINCI TİHA Roketsan tarafından geliştirilen Teber-82 Güdüm Kiti ile 22 Nisan 2022’de başarılı bir atış daha gerçekleştirmişti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here