Deprem  bölgelerinde kesintisiz iletişim için geliştirmekte olan teknoloji, ilk kez afet bölgesinde uygulanıyor. #AKSUNGUR İHA, hem anlık görüntü aktarıyor hem de üzerindeki baz istasyonuyla bölgedeki vatandaşlarımıza cep telefonu iletişim hizmeti sunuyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Operasyon bölgelerinde kesintisiz iletişim için geliştirmekte olduğumuz teknoloji, ilk kez uygulamayı afet bölgesinde gerçekleştirdi.#AKSUNGUR İHA, hem anlık görüntü aktarıyor hem de üzerindeki baz istasyonuyla bölgedeki vatandaşlarımıza cep telefonu iletişim hizmeti sunuyor.” ifadelerini kullandı.

TUSAŞ tarafından üretilen AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı (İHA) platformuna sivil baz istasyonu entegre edilmişti. Bu kabiliyet ile afet durumlarında DataLink sistemleri üzerinden mobil iletişim kesintisiz olarak sağlanabiliyor.

Türkiye’nin çift motorlu ilk İnsansız Hava Aracı olan AKSUNGUR’a yeni bir kabiliyet daha kazandırıldı. 750 kg faydalı yük taşıma kapasitesi bulunan platforma entegre edilen sivil baz istasyonu üzerinden ilk kez kesintisiz cep telefonu görüşmesi sağlandı. Turkcell tarafından sağlanan mobil data desteği ile gerçekleşen ilk testleri başarı ile tamamlanan bu kabiliyet sayesinde Aksungur; yangın, deprem gibi afet durumlarında istihbarat, gözetleme, keşif faaliyetlerinin yanı sıra baz istasyonu olarak da görev yapabiliyor.

40.000 ft’e kadar uzun süreli operasyonlara imkân veren iki adet çift turboşarjlı motora sahip AKSUNGUR İHA, EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri barındırabiliyor. İlk uçuşunu 2019 yılında icra eden platform 50 saat havada kalış rekoruna sahip.

9 AKINCI, 22 TB2 DEPREM BÖLGESİNDE GÖREV YAPIYOR

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir açıklamasında, @TSKGnkur ve @TC_icisleri envanterindeki İHA’larımız bölgede ilk günden beri uçuşlarını aralıksız sürdürüyor. 9 AKINCI ve 3’ü Hızlı Haritalama Podu entegre edilmiş 22 Bayraktar TB2 hasar tespiti, arama kurtarma desteği ve koordinasyon faaliyetlerini icra ediyor.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here