Deprem bölgesine en yoğun yardım faliyetinde bulunan İsrail Kurtarma ekipleri, bölgede kurtarma faaliyetleri yanından bir sahra hastaneside kurdu. 

İsrail ekibinin komutanı Yarbay (res.) Golan Landsberg, 1999 Gölcük depremide dahil yaklaşık 25 yıldır dünya çapında bir çok kurtarma görevinde yer almış.  Landsberg’ın birimi arama-kurtarma çalışmalarına  yardımcı olurken, tıbbi müdahaleye yardım sağlamak için devasa bir sahra hastanesi kurdu.

İsrail ekibi Tıbbi Yardım Misyonu kapsamında Kahramanmaraş’taki yerel bir hastaneye  tıbbi yardım sağlamaya başladı. Deprem sırasında terk edilen yerel bir hastanenin yeniden açılmasına için ekipman ve tıbbi cihaz yardımı yapıldı. 

İsrail ekibi salı sabahı erken saatlerde deprem bölgesine intikal etti. Ekip depremden en çok etkilenen Maraş şehrinde çalışmalara başladı. İlk bir buçuk gün gece gündüz site site dolaşarak enkazdan insanları çıkardı.Perşembe gecesi itibariyle, İsrail kurtarma ekipleri çok sayıda çocuk dahil olmak üzere 18 kişiyi enkazdan çıkardı. 

İsrail Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Yönetimi Dairesi, Türkiye’deki İsrailli ekiplerin deprem arama kurtarma çalışmalarını uydu görüntülerini çözümleyip anlık veri aktararak desteklediğini açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here