TUSAŞ tarafından geliştirilen ‘Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli’ Aksungur İnsansız Hava Aracı (İHA) Orman Genel Müdürlüğü hizmetinde yangınla mücadele kapsamında kullanılacak.

Görev süresi boyunca Şakirpaşa Havalimanı’nda konuşlanacak olan Aksungur, Orman Genel Müdürlüğü tarafından yangınla mücadele kapsamında kullanılacak.

TUSAŞ tarafından yapılan açıklamada, ” AKSUNGUR, Ankara TUSAŞ tesislerinden Adana Şakirpaşa Havaalanı’na uçarak ilk saha görevine başladı. Görev süresi boyunca Şakirpaşa Havalimanı’nda konuşlanacak olan AKSUNGUR, yangınla mücadele kapsamında kullanılacak.” ifadeleri yer aldı.

Orta irtifada uzun havada kalışlı (Medium Altitude Long Endurance – MALE) pazarında yüksek yük taşıma kapasitesiyle öne çıkan Aksungur milli imkanlar kullanılarak tasarlandı.

Aksungur keşif, gözetleme, arama-kurtarma, sinyal istihbaratı, muharip görevler ve yüksek irtifa operasyonları yerine getirebilen yeni bir İHA sistemidir. Elektro-optik ve geniş alan gözetleme kameraları, sentetik açıklık radarı, iletişim istihbarat sensörleri gibi yükleri farklı kombinasyonlarda donatılabilecek ve TÜRKSAT uydusu üzerinden kontrol ile uzun menzilli operasyonlarda kullanılabilecek.

Tusaş Motor Sanayii (TEI) tarafından geliştirilen 2 adet çift turbolu piston PD170 motorları sahip olan İHA, 750kg’a kadar faydalı yük taşıyabilecek.

Kaynak: TUSAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here