NATO’nun ortak savunma anlayışı çerçevesinde, Karadeniz ve Balkanlar bölgesinde meydana gelebilecek düşmanca faaliyetler ve bir saldırıya yönelik olarak icra edilen Romanya’daki Steadfast Defender 2021 Tatbikatı sona erdi.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, “3’üncü Kolordu (HRF) K.lığımız ile VJTF 66’ncı Mekanize Piyade Tugay K.lığımızın katıldığı Romanya’daki Steadfast Defender 2021 Tatbikatı düzenlenen müşterek müttefik güç gösterisiyle sona erdi.” ifadeleri yer aldı.

Tatbikat kapsamında, 2021 yılı NATO NRF LCC görevini üstlenen 3’üncü Kor. (HRF) K.lığı ve VJTF(L)21 görevini üstlenen 66’ncı Mknz.P.Tug.K.lığı birlikleri, Steadfast Defender 21 NATO tatbikatına katılmak için kara ve hava yoluyla Romanya’ya intikal etti.

Tatbikatın inisiyatifin ele geçirilmesi olarak adlandırılan ikinci aşamasında Romanya Kara Kuvvetleri birlikleri, Romanya harekat alanında ABD Avrupa Kara Kuvvetleri birlikleri ile Romanya ve Bulgaristan harekat alanlarında oynak savunma icra etti.

Macaristan’da askeri hastane ve Arnavutluk’ta Harp Esiri Toplama Merkezi tesis edilerek tatbikatın bu safhası “Steadfast Defender 21” tatbikatı ile ilişkilendirildi.

24 Mayıs-3 Haziran’daki bu safhaya Steadfast Defender 21 Tatbikatı kapsamında Romanya’nın Cincu kentinde olan 66’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı unsurlarıda katıldı. Tatbikatta, birliklerimiz KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer) eğitimleri ve keşif ve devriye faaliyetleri icra etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here