ABD Hava Kuvvetleri (USAF) hava yoluyla iletişim rölesi ve ağ geçidi sistemi (BACN) bulunan filosunu önümüzdeki beş yıl içinde tedarik edilecek altı uçakla güçlendirmek istiyor.

Savunma Bakanlığı bu kapsamda Kansas’taki Wichita’da bulunan Learjet Inc. firmasına altı Bombardier Global 6000 uçağının tedariki ve tamamlama çalışmaları için 464,9 milyon ABD Doları ödendiğini duyurdu.

BACN sistemi ( Battlefield Airborne Communications Node) sinyalleri uzun mesafe ileterek, dağlık ve engebeli arazilerde iletişimin sağlık yapılmasını sağlar. Ayırca frekanslar arasında bir köprü görevi görebilir ve iletişimi sınırlı askeri birliğin farklı frekans desteği ile yakın hava desteği ile konuşmasını olanak tanır.

USAF elinde üç Bombardier Global 6000 bölgesel jet tabanlı E-11A’dan oluşan BACN filosu bulunmaktadır. Sözleşmenin duyurulmasından beş ay önce filoya yeni tedarik yapılacağı açıklanmıştı. Afganistan’da 2020 yılında bir operasyonda bir uçak kaybedildi. Ayrıca USAF 2026’ya kadar operasyonları desteklemek amacıyla Northrop Grumman’a 3,6 milyar ABD Doları değerinde dört RQ-4 Global Hawk insansız uçağı siparişi verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here