Proje 22800'ün ilk gemisi Karakurt sınıfı korvet Uragan, Kaynak: Russianarms

Izvestia gazetesinin Ruysa Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Rusya’nın Karadeniz Filosuna iki Karakurt Sınıfı korvetin yıl sonunda katılacağı belirtildi.

Rus Donanması’nın Karadeniz Filosunda, 22800 projesinin Pantsir-M hava savunma sistemiyle donatılmış iki Karakurt sınıfı korveti yıl sonunda görev yapmaya başlayacak.

Askeri uzamanlar Tsiklon ve Askold korvetlerinin Kerç’teki Zaliv Tersanesi tarafından inşa edildiğini söylüyor. Tsiklon korveti geçen yıl suya indirildi ve deniz denemelerine başladı. Askold korveti ise tersanede son inşaat aşamasında ve suya indirilmesi bekleniyor.

Pantsir-M hava savunma sistemi

Karadeniz Filosu 2021 yılı sonlarında iyi silahlar donatılmış korvetler sahip olacak. Ayrıca korvetler Kalibr ve Onyx füzelerini ateşleyebiliyor.

Rus Donanması Baltık filosunda adları Mytishchi, Sovetsk ve Odintsovo olan üç Proje 22800 korveti görev yapıyor.Toplamda 18 korvet inşa edilecek ve Pasifik, Baltık ve Karadeniz filoları tarafından eşit olarak paylaşılacak.Rus Donanması, 2018 yılından önce korvetlere doğal olayları (Kasırga, Tayfun, Fırtına ) isimleri verirken, son dönemde Rusya’nın küçük kasaba isimlerini veriyor.

Karadeniz Filosunun Sevastopol, Karantinnaya ve Streletskaya körfezindeki üslerde 6 dizel-Elektrik denizaltı ve 6 fırkateyn görev yapmaktadır. Ayrıca yaklaşık 35 adet devriye ve kıyı botları, 9 mayın avlama ve önleme ve 10 Amfibi gemisi bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here