İtalya Venegono Superiorie bulunan Leonardo üretim tesisinde nadir egzotik renk şemasıyla uçan bir M-346FA uçağı fotoğrafı çekildi. Üç tonlu mavi bir üniforma rengi bulunan uçak, Türkmenistan veya Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nde kullanılan renklere benziyor.

İtalyan uçak üreticisi Leonardo tarafından 6 Mayıs’ta yayınlanan ilk çeyrek performanslarına göre, şirket 10 adet M-346 jetleri ihracatı için sözleşme imzaladığı görülüyor. Siparişlerin dört adeti Polonya Hava Kuvvetleri için verildiği, kalan altı uçağın adı açıklanmayan bir müşteriye verildiği açıklanmıştı.

Bir çok medaya kuruluşunda alıcının Türkmenistan olduğu gündeme geldi. Ancak Türkmenistan M-346FA ile aynı role sahip pilot eğitimi ve hafif saldırı ihtiyaçlarını karşılamak için Embraer Super Tucano sipariş ettiği ortaya çıktı. Uzmanlar şu anda Türkmenistan’ın çok tipli bir filoyu yönetmek için yeterli kaynağa sahip olmadığına inanıyor. Bu sebeple M-346FA uçaklarının Azerbaycan Hava Kuvvetleri için olduğu görüşünde.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in geçen yıl düzenlediği İtalya ziyaretinde, Leonardo ile yapılan anlaşma önemli, ortaklığımızda yeni bir sayfa açacak ve hükümet önceliklerimden biri olan savunma altyapımızı daha da modernleştireceği ifadelerini kullanmıştı.

İsrail merkezli savunma şirketi olan Elbit Systems, Yunanistan Hava Kuvvetleri pilot eğitimleri için geçen ay anlaşma imzalamıştı. Anlaşma gereği, Elbit Sistem’in uçuş simülatörleri ve eğitmen sağlanması, yaşam boyu lojistik destek vermesi ve Yunanistan’a M-346 satılmasını ve T-6 eğitim uçakları modernizasyonunu kapsıyordu. İsrail Hava Kuvvetleri yaklaşık 30 adet M-346 eğitim uçağı işletiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here