ALKA Lazer Silahı

Roketsan tarafından geliştirilen elektromanyetik karıştırma sistemine sahip yüksek güçlü ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sisteminin testleri bir aşamayı daha geride bıraktı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir,  “Hedefimiz savunma sanayiinin her alanında geriden gelen değil, önde giden bir Türkiye!Sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı lazer ve elektromanyetik faaliyetlerimizde önemli yer tutacak #ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sisteminin testlerinde bir aşamayı daha geride bıraktık.” İfadelerini kullandı.

 Elektromanyetik karıştırma sistemine sahip yüksek güçlü lazer silahı, hedef tespit radarı, hedef takip sisteminden oluşan ALKA, yer ve hava hedeflerine karşı üstün tespit, takip ve saniyeler seviyesinde tahrip yeteneğine sahip.

ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi (YESS); asimetrik tehditlere (sabit ve döner kanatlı mini/ mikro insansız hava araçları (İHA)/sürüleri) karşı elektromanyetik ve lazer teknolojisini kullanan Çok Yakın Hibrit Hava Savunma Sistemidir. 

Tehditlerin, Elektromanyetik Karıştırma Silahı (EKS) ile engellenmesini ve Lazer Silahı ile tahrip edebilmesini sağlayan iki katmanlı savunma mimarisine sahiptir. Ayrıca meskûn mahallerdeki bombalı tuzaklara ve yol kenarlarına yerleştirilen el yapımı patlayıcı (EYP) düzeneklerine karşı da kullanılabilmektedir.

Sistem lazer silahı ile 750 m etkili tahrip menzili, EKS ile Geniş Bant Aralığında Tehditleri Engelleme, Radar ile Tehditleri Tespit ve Takip, Elektro-Optik Hedef Takip Sistemi ile Yüksek Hassasiyette Hedef Takibi, Hedef Üzerinde Tahrip Edilecek Bölgenin Hassas Seçimi, Yapay Zekâ ile Görüntü Üzerinden Otomatik Hedef Tespiti ve Takibi [Minimum Yanlış Alarm /İkaz Verme Yeteneği], Komuta Merkezinden Komuta Edilebilme, Gece-Gündüz Görev Yapabilme, Konvansiyonel Yöntemlere göre Düşük Atış Maliyeti ve Mobil Kullanım ve/veya Sabit Kurulum özelliklerine sahiptir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here