Tayvan Savunma Bakanlığı (MND) Pazar sabah 6’dan Pazartesi sabah 6’ya kadar Tayvan çevresinde toplam 71 Çin askeri uçağının Tayvan’ın hava savunma tanımlama bölgesine girdiğini açıkladı. Bu sayı  bugüne kadar  bildirilen en büyük sayı olduğu belirtildi. 

Tayvan’ın resmi Merkezi Haber Ajansı, adada herhangi bir alarm durumunun olmadığını belirterek, Çin hava kuvvetlerinin bugüne kadar gerçekleşen en büyük saldırısı olduğunu açıkladı.

Tayvan savunma bakanlığı, Çin uçaklarından 47’si, her iki tarafça zımnen kabul edilen resmi olmayan bir sınır olan Tayvan Boğazı refüjünü geçtiğini belirtti. 

Uçaklar arasında 12 Shenyang J-11 ve altı Sukhoi Su-30 savaş uçağı, bir CASC Rainbow CH-4 insansız hava aracı (İHA), altı Chengdu J-10 ve 18 J-16 savaş uçağı, bir Shaanxi Y-8 EW, bir Y-8 ASW, bir KJ-500 hava erken uyarı ve kontrol (AEW&C) uçağı ve bir Guizhou WZ-7 Soaring Dragon İHA bulunuyordu.

Çin ordusunun doğu tiyatrosu komutanlığı Tayvan çevresindeki sularda ortak devriye ve atışlı tatbikatlar ilan ettiklerini açıkladı. Ordu sözcüsü Shi Yi, “ABD-Tayvan’a tırmanan gerilime ve provokasyona verilen kesin bir yanıttır” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi sözcüsü Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı ziyarete yanıt olarak Ağustos ayında büyük çaplı askeri tatbikatlar düzenlemişti.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) saldırıları, ABD Başkanı Joe Biden’in 23 Aralık’ta Tayvan’a ABD’yi satın alması için 2 milyar ABD doları tutarında kredi yetkisi veren hükümler içeren 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasını (NDAA) yasalaştırmasının ardından geldi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here