Çinli askeri analistler, yabancı medyanın son zamanlarda hayalet uçağın yeni ve daha güçlü bir varyantının ortaya çıktığını bildirmesinin ardından, Çin’in J-20 savaş uçağı için sürekli yükseltmelerin yapıldığını söyledi.

ABD medya kuruluşu thedrive.com’un Cuma günü sosyal medyada dolaşan doğrulanmamış fotoğraflarda, yeni J-20 uçağın aerodinamik ve performans yeteneklerinin yanı sıra düşük gözlemlenebilir niteliklerini geliştirebilecek şekilde uçağın şeklindeki değişiklikler yapıldığı iddia edildi. 

Habere göre dikkat çeken değişikliklerden biride düzleştirilmiş kokpit kanopisinin yükseltilmiş omurgayla birleşmesi olduğu belirtildi. 

İsminin açıklanmasını istemeyen Çinli bir askeri uzman Çin medya kuruluşu Global Times’a verdiği demeçte, haberin spekülatif, doğrulanmamış bilgilere dayandığını söyledi.

Askeri uzman, J-20’nin son yıllarda yeteneklerini geliştirmek için güncelleme yapılmasının doğal olduğunu belirtti. 

Airshow China 2016’daki ilk kez görülen J-20 savaş uçağı ile Airshow China 2022’de görülen J-20 arasında bir çok değişikliğe uğradığı görülüyor. 

Airshow China 2022’de düzenlenen basın toplantısında konuşan J-20 pilotu Binbaşı Li Weipeng, “Airshow China 2022’ye katılan tüm J-20’ler yerli olarak geliştirilmiş motorlarla donatıldı. Aviyonikler tamamen en son sürüme yükseltildi” ifadelerini kullanmıştı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here