Alman Hessen Fırkateyni Dört Saldırıyı Püskürttü ve İki İHA Düşürdü: Ülkesine Geri Dönüyor

0
49

Avrupa Birliği’nin ticari gemileri İran destekli Husi saldırılarına karşı koruma misyonuna katılan Alman Donanması’nın Tip 124 Sachsen sınıfı fırkateyni FGS Hessen Cumartesi günü ülkesine doğru yola çıktı.

Alman Silahlı Kuvvetleri (Bundeswehr) açıklamasında, “Avrupa Birliği’nin deniz görev gücü Aspides Operasyonu’nun bir parçası olarak Şubat ayında göreve geldiğinden beri ‘Husi isyancıların dört saldırısını püskürttüğünü” belirtti.

Gemi, “Mürettebatı 240 kişi olan fırkateyn ayrıca 18 yakın koruma görevi gerçekleştirerek “toplam tonajı 1,3 milyon ton olan 27 ticari gemiye tehlikeli bölgeden güvenli bir şekilde geçmeleri için” rehberlik etti.

Hessen’in Kaptanı Volker Kübsch, “Hessen saat gibi çalıştı ve savaşta üstün gelme becerisine kadar savaş değerini etkileyici bir şekilde ortaya koydu” dedi.

Volker Kübsch, “Özellikle muharebe durumlarında, sadece kendimiz için değil, tüm Alman Donanması ve ötesi için de değerli, hatta eşsiz bir deneyim kazanabildik” diye ekledi.

FGS Hessen fırkateyni mühimmatı yenilemek için Cibuti limanında ikmal yaptı. Mühimmat Almanya’dan bir Luftwaffe Airbus A400M uçağıyla getirildi. Hessen’in mürettebatı koruma görevlerinin yanı sıra iki vakada da tıbbi yardım sağladı.

Hessen, bölgeye varışından kısa bir süre sonra Husi silahlarıyla ilk çatışmasına girdi. Almanya’nın Müşterek Kuvvetler Harekât Komutanlığı’nın açıklamasına göre gemi 27 Şubat’ta Kızıldeniz’de görev yaparken Husilere ait iki insansız hava aracını (İHA) yakın mesafeden düşürdü.

Reuters’in haberine göre, Alman Savunma Bakanlığı Sözcüsü Michael Stempfle bir basın toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, Hessen’in 76 mm’lik güverte topunu kullanarak ilk drone’u durdurduğunu söyledi. İkinci İHA ise bir RIM-116 hava savunma sistemi füzesi ile düşürüldü. İki İHA’nın “radar sistemi tarafından tanındığı ve farklı menzillere sahip olduğu, bu yüzden iki farklı silah sistemi kullanıldığı” iddia edildi.

Husi İHA’larının düşürülmesinin yanı sıra gemi kimliği tespit edilemeyen bir Amerikan MQ-9 Reaper İHA’sına yanlışlıkla ateş açtı.

Alman Savunma Bakanlığı Sözcüsü Stempfle, Hessen mürettebatının ABD kuvvetleriyle kimliği netleştirme çabalarının başarısız olmasının ardından bilinmeyen bir insansız hava aracını vurmaya çalıştığını söyledi. Hedefe iki Standart Füze 2 (SM-2) önleme füzesi ateşlendiğini ancak bunun işe yaramadığını belirtti.

Hessen’in, dost-düşman tanımlama (IFF, Identification Friend-Foe) transponderi açık olmayan Reaper’ı hedef aldığı öğrenildi.

MQ-9’un Kızıldeniz çevresindeki nakliye kriziyle ilgili olmayan bir görevde olduğu sanılıyordu. Amerikan MQ-9’ları yıllar boyunca Afrika Boynuzu’ndan Yemen’e terörle mücadele ve diğer görevler için uçmuşlardır.

İnsansız hava araçlarının düşürülmesinin yanı sıra geçtiğimiz ay Hessen’den kalkan bir Alman Donanma helikopteri aynı bölgede Husilere ait bir insansız deniz aracı (İDA) imha etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here