Alman Savunma Bakanlığı NATO müttefikleri desteklemek ve birliklerini kriz anında hızlı hareket ettirebilmek için ülkenin transit sisteminde olası aksaklıklar hakkında vatandaşlarını uyardı.

Rus kuvvetlerinin Ukrayna’ya çok cepheli saldırısının ardından, Alman Silahlı Kuvvetleri’nin ( Bundeswehr) “kamusal alan” aracılığıyla yapacağı hareketlere hazırlıklı olmaları istendi. Ayrıca kara, deniz ve havada taşıma kapasitelerinin NATO aktivasyon planları için ayrılması gerektiği için bazı transit kısıtlamalar olabileceği belirtildi.

NATO’nun aktivasyon planları kapsamında “kriz müdahale önlemlerini” aktif hale getirmesiyle Almanya’nın bu önlemleri aldığı belirtiliyor.

Alman Savunma Bakanlığı tüm askeri birimlere NATO Mukabele “hızlı tepki” gücünün konuşlandırması durumunda hazırlık yapmakla görevlendirdi. Almanya Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvvetine 14.000 asker vermeyi taahhüt etmişti.

NATO’nun öncü kuvveti Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Kuvveti (VJTF)’nin komutanlığı 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Polonya’dan Türkiye’ye geçmişti. 1 Ocak 2022 tarihiyle komutanlık Fransa’ya geçti.

Son dönemde Rusya Ukrayna krizine farklı yaklaşan Almanya, son işgal hareketi ile Ülkede belirgin bir ton değişikliğine yol açtı. Ülkenin savunma yeteneklerini ve harcanacak bütçenin toptan yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulunan analistler ve politikacıların yorumları dillendirilmeye başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here