3 Kasım 2022'de Almanya'nın Munster kentindeki toplantıya Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi (sağda) ve Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Japon Savunma Bakanı Yasukazu Hamada (ekranda, sağda) ve Alman mevkidaşı Christine Lambrecht (ekranda, solda) çevrimiçi olarak katıldı.

Japonya ile Almanya, askeri lojistik pakt çalışmasına başlama konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Almanya’nın batısındaki Munster kentinde Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi, Alman mevkidaşı Annalena Baerbock ile bir araya geldi. Ülkelerin savunma Bakanı Yasukazu Hamada ve Christine Lambrecht çevrimiçi olarak toplantıya katıldı.

Japonya ve Almanya, Çin’in Hint-Pasifik bölgesindeki genişleyen ekonomik ve askeri nüfuzuna ilişkin artan endişeler nedeniyle son yıllarda güvenlik işbirliğini derinleştiriyor.

 Japon hükümet yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Tokyo ve Berlin Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Çin’in artan askeri gücü nedeniyle güvenlik ilişkilerini sıkılaştırmaya karar verdiğini söyledi. 

Yetkili, “Japonya Öz Savunma Kuvvetleri ile Alman ordusu arasındaki ortak faaliyetleri kolaylaştıracak yasal bir çerçeve oluşturmayı amaçlayan müzakereleri başlatmak için koordinasyonla ilerlemeye karar verdi.” dedi.

Anlaşma kapsamında  askeri tatbikatlar, barışı koruma operasyonları ve afet yardımı gibi ortak faaliyetler, yakıt, yiyecek ve ulaşım sağlanmasına ilişkin kurallar belirlenecek. 

Japonya ve Almanya, istihbarat paylaşımını kolaylaştırmak savunma ekipmanı ve teknolojisinin transferini teşvik etmek için bir anlaşma imzalamıştı. 

Almanya 2020’de kapsamlı strateji yönergesi yayınlamıştı. Bu kapsamda Eylül ayında ilk kez Japonya’ya üç Eurofighter savaş uçağı gönderdi. Yaklaşık 20 yıl aradan sonra geçen yıl Kasım ayında bir Alman firkateyni Japonya’da bir liman ziyaret etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here