ASELSAN tarafından yerli imkanlar ile geliştirilen uzun menzilli radarı Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi ALP 300-G Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. 

ASELSAN Gölbaşı Tesisleri’nde düzenlenen törende konuşan SSB Başkanı Haluk Görgün, radar sistemlerinin harp alanı ve sınır güvenliği açısından önemli bir unsur olduğunu vurguladı. Görgün, bu kapsamda yaklaşık 30 yıldır radar alanında çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Görgün, özellikle havadan keşif, gözetleme, sınır gözetleme, deniz platformları, hava savunma sistemleri, füze sistemleri, arama gözetleme, atış kontrol, takip ve silah tespit alanında radar geliştirmek için yeni teknolojilerde ülkeyi üstün kılacak çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

ASELSAN tarafından üretilen erken ihbar radar sistemi ürün grubu ailesinin tümüne ALP isminin verildiğine dikkati çeken Görgün, teslim edilen radarın da ALP 300-G olarak adlandırıldığını aktardı. Bu radar sisteminin 500’e yakın sayısal haberleşme yapabildiğini belirten Görgün, radarın saniyede 81 DVD’nin içeriğini işleme kabiliyetine sahip olduğunu vurguladı.

Görgün konuşmasına şöyle devam etti: “Dünyada İtalyan, Fransız ve Amerikan üretimi birçok farklı radar var. Bugün teslim ettiğimiz ALP 300-G, çözünürlük, menzil ve doğruluk bakımından bunların hepsinden üstün. Bu radar aktif elektronik tarama özelliğine sahip ve durarak çalışıyor. ALP 300-G radarı, 4 binden fazla gönderme ve alma özelliğine sahiptir. Durarak çalışırken bir modül kısmında arıza olduğunda geri kalan işlemleri yapabiliyor. Ayrıca, dönen radarlara göre bir avantajımız, bu radarımız bir periyodun tamamlanmasını beklemeden yansımayı alabiliyor. Doğrulama sinyali de göndererek doğruluğunu daha hassas bir konuma getirebiliyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here