Amfibi gemisi üzerindeki lazer silahı İHA düşürdü

0
1527

San Antonio sınıfı amfibi gemisi USS Portland (LPD 27) üzerinde bulunan Katı Lazer Silah Sistemi (MK 2 MOD 0) İnsansız Hava Aracı’nı (İHA) düşürdü.

USS Portland Amfibi üzerine kurulan yüksek enerjili Lazer Silah Sistemi Deniz Araştırmaları Ofisi tarafından geliştirildi. Lazer uygulaması Pasifik operasyonlarında aktif olan amfibi gemisine entegrasyonu ve testi Northrop Grumman Grumman tarafından gerçekleştirildi.

ABD Donanması 1960’lardan bu yana lazer silahlar ve Yönlendirilmiş Enerjili Silahlar (DEW) konusunda çalışmalar yapıyor. Yönlendirilmiş enerji silahı, lazer, mikrodalga ve parçacık ışınları da dahil olmak üzere son derece odaklanmış enerji ile hedefine zarar veren veya imha eden bir silahtır.

Lazer Silah Sistemler (LWSD) ve Yönlendirilmiş Enerjili Silahlar (DEW) İHA’lar, silahlı küçük tekneler, düşman istihbarat, gözetleme ve keşif sistemleri de dahil olmak bir çok tehdite karşı koymak için ABD donanması gemilerinde kullanılması planlanıyor. Bu sistemler gemi komutanlarına karar alma ve daha fazla müdahele seçenekleri sunmaktadır.

Kaynak: cpf.navy.mil,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here