Konya 3.Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gerçekleştirilen Uluslararası Anadolu Kartalı-2019 tatbikatında iki gün süren basın ve seçkin gözlemci günü yapıldı.

Eğitimin basın ve seçkin gözlemci günü, 3. Ana Jet Üs Komutanlığı Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi Komutanı Hava Pilot Binbaşı Turgay Tümer’in brifingiyle başladı. Daha sonra pist başı yapan uçaklar hava fotoğrafçıları ve basın mensupları önünden kalkış gerçekleştirdi.

Hava fotoğrafçılarına güzel bir gösteri düzenleyen Türk Yıldızları; 6 adet F-5 uçağı 6 adet F-4 Phantom tipi savaş uçağı kol geçişi yaptılar.

Anadolu Kartalı Eğitimi, gerçek harekata benzetilmiş bir ortamda pilotların, hava savunma personelinin ve kontrolörlerin harekata yönelik eğitim seviyelerinin arttırılması amacıyla her yıl Konya’da Anadolu Kartalı Eğitim Merkezinde icra ediliyor.

Konya 3.Ana Jet Üssü’nde bulunan Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi dünyada benzer imkanlara sahip 3 merkezden biri olarak kabul ediliyor. Avrupa’da tek olan merkezde, bugüne kadar yaklaşık 24 bin sorti uçuş, 15 ülkenin katılımıyla 41 dönem eğitim verildi.

Anadolu Kartalı-2019 tatbikatına ev sahibi Türk Hava Kuvvetleri, F-4E 2020, F-16, KC-135 tanker uçakları, CN-235, AS-532 ve havadan erken uyarı uçağı E-7T, ayrıca Deniz Kuvvetleri’nden 2 Fırkateyn ve 1 Hücumbot katılıyor.

Misafir Hava Kuvvetleri’nden tatbikata katılan unsurlar şöyle : “ABD; 6 adet F-15E, İtalya; 3 adet AMX, Katar; 1 adet C-17, C-130 uçağı, NATO; 1 adet E-3A uçağı, Pakistan; 5 adet JF-17, Ürdün; 3 adet F-16, Azerbaycan 3 aktif gözlemci..”

Pakistan Hava Kuvvetleri JF-17 ve Türk Hava Kuvvetleri F-16

Anadolu Kartalı Tatbikatına ABD F-35 uçakları ile katılacağını açıklamış daha sonra F-15E uçakları ile katılım sağlamıştı. Türk yetkililer konuyla ilgili sorulan bir soruya, ” ABD’liler F-15’ler  ile katılacağını söylediler.F-35 adını duymadık.” ifadelerini kullandılar.

Anadolu Kartalı-2019 Eğitimi’nde, senaryo kapsamında kırmızı ve mavi birliklere ait uçaklar harekat icra etti.Senaryoya göre kırmızı ülke, mavi ülke sınırlarındaki petrol boru hattı çevresinde bir terör örgütünü desteklemektedir. Mavi ülke hava harekatıyla meşru müdefa hakkını kullanarak kırmızı kuvvetlere karşı harekat gerçekleştirildi. Kırmız Kuvvetleri Türk Hava Kuvvetleri uçakları temsil etti.

Kaynak: MSB, Ajanslar, AirshowAction-Peter steehouwer,


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here