İngiltere Savunma Bakanlığı Güney Kıbrıs’da bulunan 617. filoya bağlı F-35 savaş uçaklarının Tayfun uçakları ile birlikte Suriye ve Irak hava sahasında uçtuğunu açıkladı.

Bakanlık açıklamasında, mayıs ayında Güney Kıbrıs’ın Ağrotur Hava Üssü’ne (Akrotiri) konuşlandırdığı 6 adet F-35 savaş uçağı 14 görev uçuşu gerçekleştirdiği belirtildi.

Uçuşların IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlar kapsamında istihbarat amaçlı yapıldığı, F-35 savaş uçaklarının göreve silahlı çıktığı ancak herhangi bir saldırı gerçekleştirmediği bildirildi.

Bu uçuşların Güney Kıbrıs’da gerçekleştirilen Şimşek Şafağı adlı hava tatbikatının ardından yapıldı.

İngiltere Savunma Bakanı Penny Mordaunt, Güney Kıbrıs’ın Ağrotur Hava Üssü’ne (Akrotiri) konuşlu F-35’leri inceliyor.

Güney Kıbrıs’daki Ağrotur Hava Üssü’nü ziyaret eden İngiltere Savunma Bakanı Penny Mordaunt, ” F-35’ler ülkemizin şimdiye kadar sahip olduğu en gelişmiş savaş uçakları, yıllarca İngiliz hava savunmasının bel kemiğini oluşturacak..” diye konuştu.

Dikey iniş-kalkış yapma kabiliyetine sahip F-35B modeli uçakların ekim ayında HMS Queen Elizabeth uçak gemisiyle birlikte Operasyonel Denemeler için ABD’nin doğu kıyısına geri dönecek.

Savunma Bakanlığı, uçak gemisinin ve F-35’lerin 2021 yılı itibariyle Uçak Gemisi Görev Gücü içersinde operasyonel hale gelmesini planlıyor.

Kaynak : MOD, Ajanslar, defenceimagery,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here