Dost ve müttefik ülkelerin katılımıyla Konya’daki 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında gerçekleştirilen Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi’nin ilk haftası tamamlandı.

Eğitimlerin ilk haftasında NATO’nun Konuşlandırılabilir Hava Komuta ve Kontrol Merkezi (DACCC) ilk defa Anadolu Kartalı-2022 Eğitim tatbikatında yer aldı. NATO envanterine giren NATO DDR (İntikal Edebilir Hava Savunma Radarı) 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında (Konya) konuşlandı. NATO AWACS, Millî Havadan Erken İhbar ve Kontrol uçakları ve Millî Kontrol İhbar Merkezleri ile birlikte ana Hava Komuta ve Kontrol unsurlarından biri olarak tatbikat süresince görev yapıyor.

Tatbikata ilk kez Bayraktar AKINCI TİHA görev alırken, ANKA-S kendisine verilen görevleri icra etti.

Eğitim kapsamında Mavi rolde görev yapan katılımcılar kendilerine verilen görevleri başarıyla yerine getirmeye çalıştı. Eğitimin ilk haftası 967 millî ve 368 yabancı personelin katılımı ve 105 sorti ile tamamlandı.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile müşterek su üstü resminin oluşturulması, paylaşılması; teşhis ve angajman usullerini içeren taktik, teknik ve usullerin geliştirilmesine yönelik “Su Üstü Unsurlarına Karşı Hava Harekâtı” eğitimi icra edildi.

Anadolu Kartalı-2022 Eğitimi’ne katılan Kraliyet Hava Kuvvetler (RAF) Eurofighter Typhoon uçakları ikinci hafta için katılış hazırlıklarını tamamladı.

Uluslararası Anadolu Kartalı-2022 Eğitimine Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı; F-16, KC-135, E-7T HİK, ANKA-S, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı; fırkateyn ve hücumbot, Azerbaycan; SU-25 ve MIG-29 uçağı, İngiltere; Eurofighter Typhoon uçağı, Pakistan; F-16 uçağı, Ürdün; F-16 uçağı, NATO; E-3A uçağı ile fiili, Bulgaristan, Çad, Etiyopya, Güney Afrika, Gürcistan, Katar, Kuzey Makedonya, Kosova, Libya, Malezya, Tunus, Özbekistan ve Umman, gözlemci statüsünde katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here