Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Kale Arge arasında ARAT projesi için imzalar atıldı. Proje kapsamında seyir füzeleri ve benzer itki seviyesi ihtiyacı olan platformların motor ihtiyaclarının karşılanması hedefleniyor.

Anlaşma ile SOM ve Atmaca füzelerinde kullanılmak üzere geliştirilen KTJ-3200 motorundan daha verimli, yakıt sarfiyatı daha az, itkisi daha yüksek bir turbojet motor geliştirilecek.

İmza töreninde konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, motor teknolojilerinde kimsenin kimseye fazla bir şey vermediğini çok net bildiklerini belirterek, Her şeyi kendimiz yapacağız, ne pahasına olursa olsun yaklaşımında da değiliz. Yolumuzu kısaltacak her türlü adıma da açığız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Korkut, Hisar-A+, Hisar-O+’ya sahip olduğunu anımsatan Demir, helikopter, seyir füzeleri, mühimmatlar konusunda önemli adımlar atıldığını söyledi.

Kale Teknik Grup Başkanı Osman Okyay da Türkiye’nin ilk turbojet motoru olan KTJ-3200’de sona gelindiğini, seri üretim faaliyetlerinin başladığını ve bu yıl bir miktar motor teslimatı planladıklarını belirtti.

ARAT gibi çok zorlu ama ülkemize yine çok büyük bir kabiliyet kazandıracağına inandığımız bir projeyi imzalamanın gururunu yaşadıklarını vurgulayan Okyay, ” yine uykusuz geceler bizi bekliyor” fakat ülkemize hizmet edebiliyor olma her türlü yorgunluğumuzu, üzüntümüzü, hayal kırıklığımızı unutturuyor dedi.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın yürüttüğü motor projeleri arasında olan SOM ve ATMACA füzelerinde kullanılacak KTJ-3200 turbojet motorunun ilk teslimi bu yıl içinde yapılacak.

Kaynak: SSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here