ARES Tersanesi yeni geliştirdiği ARES 32 PREDATOR ve DAGGER Ani Müdahale Botlarını tanıttı. ARES 32 PREDATOR Ani Müdahale Botu, 2 adet Roketsan ÇAKIR seyir füzesi ve dört adet L-UMTAS lazer güdümlü füzesiyle donatılacak. 

ARES Tersanesi basın açıklamasında, 32 metre uzunluğundaki ARES 32 PREDATOR ve DAGGER Ani Müdahale Botları, deniz durumu 6 koşullarına kadar hızlı önleme ve vur-kaç görevlerinde kullanılabiliyor.

Saatte 45 deniz milinin üzerinde sürate ve yüksek manevra kabiliyetine sahip botların seyir siası ise 2000 deniz mili. Botların seyir siası, Münhasır Ekonomik Bölgelerin korunmasında da kullanılabilmelerinin önünü açıyor.

ARES 32 PREDATOR Ani Müdahale Botu, 2 adet Roketsan ÇAKIR seyir füzesi ve dört adet L-UMTAS lazer güdümlü füzesiyle donatılabiliyor. ARES 32 DAGGER Ani Müdahale Botu ise daha kısa menzilli hedeflere yönelik, 2 adet 4 hücreli kızılötesi/lazer güdümlü füze taşıyabiliyor.

ARES 32 PREDATOR ve DAGGER, sürümlerinin her ikisi de daha yakın menzilli deniz veya kara hedefleri için ön tarafta 25 mm veya 30 mm topa sahip uzaktan kumandalı otomatik stabilize silah sistemine sahip. Bunun yanı sıra botlar, asimetrik tehditler için üst güvertede 2 adet 12,7 mm makineli tüfek taşıyorlar.

ARES 32 PREDATOR ve DAGGER; savaş yönetim sistemine, X ve S-Bant radarlarına, elektro-optik gözetleme ve hedefleme sistemlerine de sahip. Botların arka bölümünde, bir adet sert karinalı şişme botun (RHIB) operasyon yapabileceği bir rampa da bulunuyor. ARES Tersanesi, botların, düşük radar ve kızılötesi ize sahip. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here