Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen TEKNOFEST İzmir etkinliğinde konuşan ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, “MURAD AESA radarımızı AKINCI TİHA’ya entegre etmiş durumdayız.” dedi. 

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, yaptığı açıklamada Türkiye’nin insansız hava araçları (İHA) alanında dünya liderlerinden biri haline geldiğini vurguladı. Şirketin İHA’lar için radarlar, elektro-optikler, güdümlü mühimmatlar ve haberleşme sistemleri gibi faydalı yükler geliştirdiğini belirtti.

Özellikle aktif elektronik taramalı radarların (AESA)  İHA’lar için önemli bir yetenek olduğunu söyleyen Akyol, bu radarların çoklu hedef takibi yapabilme, uzun menzil hedef ayrıştırma ve deniz modlarından hareketli hedef takibine kadar çeşitli özelliklere sahip olduğunu açıkladı.

Akyol, “Bu radarımızı ( MURAD AESA) AKINCI TİHA’ya entegre etmiş durumdayız. Yazılım entegrasyonu yapıldı. Önümüzdeki günlerde uçuşunu ve havadaki denemelerini birlikte yaşayacağız. “ dedi. 

Ayrıca, ASELSAN’ın CATS adlı ürününün ambargo karşısında geliştirildiğini ve 12 ülkeye ihraç edildiğini ifade etti. Yeni bir kamera sistemi olan ASELFLIR-500‘ün testlerinin tamamlanmak üzere olduğunu sözlerine ekledi. 

TOLUN adlı uzun menzilli hassas güdümlü mühimmatın envantere girdiğini belirten Ahmet Akyol, TOLUN mühimmatının da uzun mesafede hedefe angaje olan, beton delici özellikte, çok hassas şekilde, çok uzun menzile gidebilen bir ürün olduğunu dile getirdi. Akyol, yakın zamanda TOLUN’un ihracat sözleşmesini de imzaladıklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here