Tayvan, yerli imkanlarla inşa ettiği ilk Yerli Savunma Denizaltısı olan “Narwhal”ı (SS-711) Kaohsiung’daki güney liman şehrindeki tersanesinde gerçekleştirdiği bir lansman töreniyle tanıttı.

Törende konuşan Başkan Tsai Ing-wen, “Geçmişte yerli savunma imkanları ile denizaltı inşasının imkansız olduğu düşünülüyordu. Ama bugün, bu ülkenin insanları tarafından tasarlanıp inşa edilmiş bir denizaltı tam karşımızda. Başardık!” ifadelerini kullandı.

Denizaltı resmi olarak İngilizce’de “Narwhal” ve Mandarin Çincesi’nde “Hai Kun” olarak adlandırıldı. Törende denizaltının sadece pruva kısmı misafir ve gazetecilere gösterildi. Torpido tüpleri ve diğer parçalar milli bayrakla kaplıydı.

“Narwhal,” dizel-elektrikle çalışan bir denizaltıdır ve MK-48 torpidolarıyla donatılmıştır.

Tayvanlı askeri yetkililer, denizaltıların Çin donanmasını kuzeydoğu sularda kontrol etmesini durduracağını, aynı zamanda Miyako Boğazı olarak da bilinen bölgeyi ve Bashi Kanalı’nı da kontrol etmesini önleyeceğini söylediler.

Denizaltı 1 Ekim’de bir liman kabul testine tabi tutulacak, ardından deniz kabul testi sonrasında 2024 yılında Tayvan Donanmasına teslim edilecek. İkinci denizaltının 2027’ye kadar inşa edilmesi planlanıyor.

Tayvan, toplamda 10 denizaltıdan oluşacak bir filoya sahip olmayı hedefliyor. Ulusal Güvenlik Konseyi danışmanı Huang, bu sayının Çin donanmasını savuşturacak kadar güçlü olacağını söyledi.

Tayvan, toplamda 10 denizaltıdan oluşacak bir filoya sahip olmayı hedefliyor. Ulusal Güvenlik Konseyi danışmanı olan Huang, bu sayının Çin donanmasını savuşturacak kadar güçlü olacağını söyledi.

Tayvan Donanması envanterinde, ikisi 1980’lerde Hollanda’dan satın alınan Chien Lung sınıfı (Kılıç Ejderhası) denizaltıları bulunuyor. Yeni denizaltıların devreye girmesiyle 2025 yılında üç, 2027 yılında ise dört denizaltıya sahip olacak.

Tayvan ayrıca 1970’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nden satın aldığı iki II. Dünya Savaşı dönemi denizaltıya sahiptir, ancak denizaltılar şu anda sadece eğitim amaçları için kullanılmaktadır.

Çin, Tayvan’ın denizaltı projelerini engellemek için ülkelere baskı yapması nedeniyle Tayvan denizaltı inşasında zorlu bir mücadele yaşadı.

Denizaltı için gerekli teknolojiyi ve ihracatları elde etmek, Çin’in bu plan konusundaki destekleri engellemek için ülkelere baskı yapması nedeniyle zorlu bir mücadele oldu.

Çin destekli basın kuruluşu Global Times, “Bir çatışma çıkarsa, adanın denizaltıları Çin Ordusu tarafından kolayca tespit edilir. Bu denizaltılar sadece sınırlı tehditler oluştururlar.” ifadeleri yer aldı.

Global Times, Halk Kurtuluş Ordusu’nun adanın etrafında “Y-8 denizaltı karşıtı devriye uçakları ve Z-9 gemide taşınan denizaltı karşıtı helikopterleri dahil olmak üzere denizaltı karşıtı kabiliyete sahip korvetler, fırkateynler ve muhrip gemileri dahil çok boyutlu bir denizaltı karşıtı ağı olduğunu” belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here