ASELSAN Genel Müdürü Görgün: 13 adet CATS teslim ettik; hedefimiz ayda 6 adet üretmek

0
771

ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün ASELSAN projelerinin son durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Görgün, ” Şu ana kadar 12 adet CATS satıldı kullanımda, havada uçuyor.” dedi.

ASELSAN Basın Buluşmasında gazeteciler ile bir araya gelen Haluk Görgün, elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi CATS’den 12 adet ürettiklerini ve kullanımda olduğunu söyledi. Örgün, ” CATS sisteminin son düzeltmeleri yapılan aşamada, kullanıldıkça, kullanıcıdan geri beslemelere alındıkça, mutluka teknolojimiz gelişecektir. Sadece CATS değil , kamera keşif ve gözetleme sistemi bir aile, farklı platformlar için bunları yapıyor ve tasarlıyoruz. Helikopterler için yapıyoruz, farklı segmentteki İHA’lar için yapıyoruz. “ ifadelerini kullandı.

CATS sisteminin kullanımda olduğunu belirten Görgün, ” Bu müjdeyi sizlerle paylaşmış olayım. TEKNOFES’te sergilenecek.Çok zor bir platform, elektrik, elektro mekanik, elektro optik bir çok disiplinin bir araya geldiği, bu disiplini hepsini bir araya getirip ve daha da zoru, titreşim, sıcaklık ve basınç ortamında faydalı iş yapmaya çalıştırdığınız bir ürün.Yeni teknolojinin sınırları zorladığı bir ürün. “ şeklinde konuştu.

Görgün, İrtifanın arttırılması, görüntü kalitesinin iyileştirilmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bu ay sonunda 16 adet CATS müşteriye teslim edilmiş ürün olacak. Şu an 12 adet teslim edildi, dün bir tane daha teslim ettik, aslında 13 adet oldu, ay sonuna kadar üç tane daha teslim edilecek.

“Bizim hedefimiz ayda 6 adet CATS sistemi üretmek” diyen Görgün, ” tabi ihtiyaçlara göre bunu arttırabilecek, kapasitemiz ve altyapımız mevcut. “ dedi.

EIRS SİSTEMİ SAHADA

Bizim bu sene, özellikle radarlar alanında inanılmaz bir teslimat takvimiz var diyen Haluk Görgün, “2021 yılında özellikle radar alanında çok sayıda teslimatımız olacak. EIRS sistemi şu an testte sahada, bunu çok paylaşmadık ama çok uzun mesafelerden sağlıklı tespitler yapabildiğini gözlemledik. Henüz bunları paylaşamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

AESA teknolojisinide değinen Görgün konuşmasına şöyle devam etti: “AESA teknolojisi ayrı bir teknoloji, modüler yapıdaki bu sistemi yurtdışına da satabilmek çok önemli, gayretimiz bunların hem hacimlerini küçültmek hem de maliyet etkin hale getirmek, teknolojik olarak bir sıkıntımız yok. Durarak ve dönerek çalışan radarlar yapabiliyoruz.”

Bir Avrupa ülkesine Dost-Düşman Tanımla Sistemi (IFF) sistemi ihraç ettiğini söyleyen Görgün, ” Ürün, Baykar platformunda kullanılıyor. ” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here