ASELSAN tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen Batarya Komuta Kontrol Harekat Merkezlerinin (BKKHM) Ana Jet Üs Komutanlıklarındaki kabul test faaliyetleri tamamlandı. BKKHM, ASELSAN’ın Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim ettiği ilk hava savunma komuta kontrol sistemidir.

ASELSAN ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında 29.12.2017 tarihinde imzalanan 35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu (HSSM) ve PMT (Parçacıklı Mühimmat Tedariki) Sözleşmesi kapsamında Batarya Komuta Kontrol Harekât Merkezi (BKKHM); Hava Kuvvetleri Komutanlığına 2021 yılı sonunda teslim edilmişti.

BKKHM, sabit tesis ve kritik unsurların Hava Savunma Komuta Kontrol faaliyetlerini icra etmek üzere geliştirilen NATO standartları ile uyumlu olarak görev yapan ASELSAN’ın Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim ettiği ilk hava savunma komuta kontrol sistemidir. ASELSAN, 4 farklı jet üssündeki Uçaksavar Harekat Merkezlerine BKKHM kurulum ve test faaliyetlerinin ardından teslimatları tamamladı.

BKKHM; aynı anda birden fazla üst komuta kontrol unsurları (KİM/ARS) koordinasyonuyla çalışarak, ateş idare cihazının ve Kaideye Monteli Stinger (KMS) Zıpkın silah sistemlerinin sevk ile idaresini yaparak etkin bir komuta kontrol faaliyeti gerçekleştirmektedir.Ayrıca üst komuta kontrol unsurları olmadan otonom çalışma yeteneği de mevcuttur.

Hv.K.K.’lığı envanterinde yer alan KMS Zıpkın silah sistemi modifikasyonları da gerçekleştirilmiş, KMS Zıpkın silah sisteminin bir komuta kontrol sistemi ile birlikte çalıştırılması sağlanmıştır. BKKHM, HİSAR-O sistemi ile de entegre çalışabilecek altyapıya sahiptir.

BKKHM, üst komuta kontrol unsurları ile taktik veri bağı (JREAP-B, JREAP-C) üzerinden çift yönlü veri iletişimi sağlamaktadır. Üst Komuta Kontrol Unsuruna ait radarların daha uzun menzilde tespit ettikleri izlerin BKKHM’ye aktarılmasını; BKKHM’ye bağlı sistemlere ait yerel radarların tespit ettikleri iz bilgisinin üst komuta kontrol unsuruna aktarılmasını gerçekleştirir.

BKKHM’ye Ateş İdare Cihazı (AİC) ve Kaideye Monteli Stinger Zıpkın ve HİSAR-O gibi hava savunma platformlarına bağlanabilecek ve bu birimler telsiz bağlantılarla kontrol edebilmektedir.

Batarya Komuta Kontrol Harekat Merkezi Kaynak: ASELSAN Dergi

BKKHM SİSTEMLERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

1-Üst komuta kontrol unsurlarından gelen hedef izler ile yerel radar iz bilgileri birleştirilerek (sensor fusion) ortak hava resmi oluşturulması, görüntülenmesi ve ast birimler ile paylaşılması..

2- Hava sahasının gerçek zamanlı izlenmesi ve etkin kontrolünü

3- Özgün tehdit değerlendirme ve silah tahsis (TDST) Algoritması ile en uygun silah-hedef tahsislerinin yapılması

4- Özgün etkin radar ve silah yerleşim planlama (ERSYP) algoritması ile radar ve silah yerleşim planlamasının yapılması

5- Özgün otomatik teşhis algoritması manuel hedef atamasına ilave yarı otomatik ve tam otomatik hedef atamasının yapılması…

6-Güvenli veri ve ses telsiz haberleşmesinin sağlanması

7- İç haberleşme sistemi vasıtası ileTAFICS telefon (dahili/harici), telsiz ve dahili muhaberenin yapılması

8- Kaydetme ve tekrar oynatma yeteneği

9- Hava savunma durumsal farkındalığın sağlanması

10- Hava sahasının kontrolü için hava sahası kontrol emirlerinin tanımlanması ve dağıtılması

11- Taktik data link yetenekleri(JREAP-C, JREAP-B)

12- Gömülü simülasyon yeteneği

13- Sabit tesis içinde konuşlanma

Kaynak: ASELSAN dergi, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here