Moskova’da, Sovyetler Birliği’nin Büyük Vatanseverlik Savaşı’nda Nazi Almanyası karşısındaki zaferinin 77. yıldönümü nedeniyle askeri geçit töreni düzenlendi. Törende konuşan Putin, NATO’nun genişleyip Rusya’yı tehdit etmesini eleştirdi; Ukrayna harekatıyla ilgili de “Nazizm’i un ufak edenlerin anısını korumak bizim görevimiz” ifadelerini kullandı.

Putin konuşmasında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonun NATO’nun genişleme planına bir karşılık olduğunu” söyleyen Putin, “Rusya saldırganlığı önleyici bir adımla geri püskürttü, bu doğru bir karardı” ifadelerini kullandı. Putin, “operasyonun, Batı destekli Ukrayna’nın yol açtığı kabul edilemez tehlikeye yönelik olduğunu” savundu.

Rusya, komşu Ukrayna’nın işgalini “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendiriyor.

Batı’nın Kırım dahil Rusya’yı işgal etmeye hazırlandığını iddia eden Putin, Rusya’nın düşmanlarının Rusya’ya zarar vermesi için teröristleri kullandığını da ileri sürdü. Batı ülkelerini Neonazileri silahlandırmakla ve Rusya sınırlarını tehlikeye atmakla suçlayan Putin, Moskova’nın soruna uluslararası çözüm bulmak için defalarca girişimde bulunduğunu, ancak NATO’nun Rusya’nın argümanlarını yok saydığını ifade etti.

İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya, Mayıs 1945’te koşulsuz teslim anlaşması imzalayarak Avrupa’da yenilgiyi kabul etti. Bu belge, kıtadaki savaşı durdurdu. Ama Asya’da Japonya’yla savaş aynı yılın Ağustos ayına kadar sürdü. Mutlak teslimiyet anlaşması Berlin yakınlarında 8 Mayıs’ta imzalandı. Almanlar, yerel saatle 23.01’de tüm operasyonlarını durdurdu. Rusya’da saat gece yarısını geçtiği için Zafer Günü birçok Avrupa ülkesi ve ABD’de 8 Mayıs’ta Rusya, Sırbistan ve Belarus’ta ise 9 Mayıs’ta kutlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here