Türk Deniz Kuvvetleri savunma gücünü oluşturan Barbaros ve Gabya Sınıfı Fırkateynlerine yönelik TCG Gediz, TCG Gökova ve TCG Gökçeada’da Cayro Sistemi Modernizasyonu tamamlandı.Barbaros sınıfı gemilerin modernizasyonu kapsamında entegrasyon faaliyetleri ise devam ediyor.

Söz konusu savaş gemilerine entegre edilen ASELSAN ANS-510D Deniz Cayro Sisteminin kabul testleri tamamlanmasıyla tüm Gabya sınıfı gemilerin cayro sistemi teslimatı tamamlanmış oldu. Barbaros sınıfı gemilerin modernizasyonuna yönelik entegrasyon faaliyetleri ise devam ediyor.

Gabya ve Barbaros Sınıfı Fırkateynlerde mevcut ana/yardımcı cayro sistemlerinin ASELSAN yerli ve milli ürünü ANS-510D Deniz Cayro Sistemi ile modernize edilmesi amacıyla yürütülen proje kapsamında, üç geminin nihai kabulleri tamamlandı.Tasarım, entegrasyon, enstalasyon, kablaj ve muvazat faaliyetlerinin tamamı ASELSAN tarafından gerçekleştirildi.

Millî Savunma Bakanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı katılımıyla AKSAZ Deniz Üs Komutanlığında liman kabul ve deniz kabul testleri icra edildi.

ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen ANS-510D Deniz Cayro Sistemi, gömülü Küresel Konumlama Sistemi (KKS) alıcısı ve parakete ara yüzüne sahip bir ataletsel seyrüsefer sistemi olup, entegre edildiği platforma sürekli olarak doğrusal ivme, doğrusal ve açısal hız, konum ve yönelim bilgilerini sağlıyor. Bütünleşik (Ataletsel+KKS), sadece ataletsel ve sadece KKS navigasyon çözümlerini aynı anda sağlayabilen ANS-510D Cayro Sistemi, harici KKS alıcısı ile çalışma yeteneğine de sahip.

Deniz Cayro Sistemi temel olarak, ANS-510D Ataletsel Navigasyon Sistemi, platform ile arayüz uyumluluğu sağlayan Sinkro Çevirici Ünite (SCU), kullanıcı kontrol ve görüntüleme arayüzünü sağlayan Kontrol ve Görüntüleme Ünitesi
(KGÜ) birimlerinden oluşuyor.

Kaynak: ASELSAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here