Sınıf-1 mini ve mikro İnsansız Hava Aracı (İHA) tehditine karşı ASELSAN tarafından geliştirilen ‘İHTAR İHA ÖNLEME SİSTEMİ’ ile stratejik tesislerin korunmasında önemli görevler üstlenecek.

Günümüzde insansız hava araçlarının (İHA) harp ve savunma doktrinlerinde ciddi değişikliklere sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Sınıf-2 Taktik İHA’lar geliştirme ve üretimleri için devletlerin sahip olabileceği bütçeler gerektirmektedir. Bununla birlikte, terör unsurlarının satın alabileceği ya da üretebileceği nitelikte Sınıf-1 mini ve mikro İHA’lar da artan sayı ve çeşitlilikte ortaya çıkmaktadır. Artan menzil ve yük taşıma kapasiteleri, yüksek hız ve irtifada uçabilme, GNSS karıştırmasına karşı artırılmış direnç ve hem sabit hem de döner kanatlı konfigürasyon gibi tehditleri sıralayabiliriz.

Sürekli evrilen bu tehdit karşısında karşı tedbirin de gün geçtikçe yeni yeteneklerle takviye edilmesi zorunlu hale gelmiştir. Yukarıda söz edilen eğilimler karşısında karşı tedbir unsurlarının da tespit ve teşhis menzillerini artırması kaçınılmaz bir sonuçtur.

Güçlü sensörler, hata oranlarını azaltmakta ve İHA’ların yeterince uzaktan tespitini sağlayarak karşı tedbirin uygulanması için zaman kazandırmaktadır. Farklı sensörlerden gelen bilgiyi birleştirerek işleyecek füzyon algoritmaları de sensör başarımlarını artıracak başka bir etmendir.

ASELSAN’ın mini ve mikro İHA’lara karşı çözümü İHTAR sistemidir. İHTAR söz konusu tehditlerin tespit, sınıflandırma ve takibini gerçekleştiren ve bu tehditleri bertaraf etmek için karıştırma ve fiziksel imha sistemleri dâhil çeşitli efektörleri kullanabilen bir sistemdir.

Temel işleyiş senaryosu hava hedefinin ACAR İHA radarı ile tespit edilmesi ve akabinde radar tarafından sınıflandırılması ile başlamaktadır. İHA olarak sınıflandırılan tehditler İHTAR sisteminde bulunan elektro-optik kameralar ile takibe alınmakta ve tehdidin sınıflandırılması doğrulandıktan sonra karşı tedbir uygulanmaktadır.

İHTAR temel olarak karıştırıcı karşı tedbiri uygulamaktadır. Bununla birlikte ASELSAN tarafından geliştirilmiş ŞAHİN, GÖKER, SARP ve Mobil Lazer Silah Sistemi gibi sistemlere bağlanarak fiziksel imha gerçekleştirilmesini de yönetebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here