Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Elektronik Harp ve Radar Sistemleri Daire Başkanı Ahmet Akyol, hava sahasını gözetleyen radarlardan ilk sistemimiz Erken İhbar Radar Sistemi (ERALP) radarı 2022 yılında envantere gireceğini söyledi. Akyol,” F-16’ların ve İHA’ların burun radarlarınıda (MURAD) yaptık.Artık entegrasyon, test ve deneme fazındayız.” dedi.

SSB Elektronik Harp ve Radar Sistemleri Daire Başkanı Ahmet Akyol, Yıldız Teknik Üniversitesi’de Makine Teknolojileri Kulübü tarafından düzenlenen 10. Savunma Sanayii Günleri’nde elektronik harp teknolojisini ve Türkiye’nin bu alandaki son durumu hakkında bilgi verdi.

En son ÇAFRAD Radar projesinde dijitalleştirme seviyesi dediğimiz, dünyada da bundan daha ileri teknolojisi olmadığı teknolojiye geldiklerini belirten Ahmet Akyol, ” ÇAFRAD dediğimiz radarın prototipini envantere almış durumdayız.Radar teknolojilerinde dünyada teknoloji neyse Türkiye’de bu teknolojiye sahip..” dedi.

Akyol, 2021 yılında Aktif Elektronik Taramalı silah tespit radarı envantere verdik. Hareket alanıda etkin olarak kullanıldığını söyledi.

Silah Tespit Radarları, aynı anda birden çok havan, top ve roket gibi tehditlerin tespit ve takibini yapabiliyor. Radar tarafından tespit edilen atış yerleri anında imha edilebiliyor.

Ahmet Akyol 2022 yılında teslim edilecek projeler hakkında da bilgi verdi. İlk Milli Hava Trafik Kontrol Radarı önümüzdeki aylarda envantere gireceğini belirten Akyol, ” Sivil teknolojiyede geçişkenlik gösteriyor. Hem askeri hem sivil hava limanlarında artık milli kendimize ait dost düşman tanıma sistemleri olan, yazılımı olan, AB’nin koyduğu kuralara göre akredite edilmiş hava trafik kontrol radarı envantere girecek..” ifadelerini kullandı.

Erken İhbar Radar Sistemi (ERALP) hava sahasını gözetleyen radarlardan ilk sistemimiz ERALP radarı 2022 yılında envantere gireceğini söyleyen SSB Elektronik Harp ve Radar Sistemleri Daire Başkanı Ahmet Akyol, ” bu radar dünyadaki eşleniklerinde bir çoğundan ileri özelliklere sahip, Aktif Faz Dizili anten tarama teknolojisi bulunan Modern radarı Türk Silahlı Kuvvetleri kazanmış olacak.” dedi.

Deniz platformları için bir 3B arama radarı (CENK), SİPER projesi için Çok Fonksiyonlu Atış Kontrol radarı geliştirdiklerini söyleyen Akyol, “ bunlarda envantere girmek için gün sayıyorlar” ifadesini kullandı.

” Havacılıkta radar yapmak daha da zor bir alan ” diyen Akyol, ” F-16’ların ve İHA’ların burun radarlarınıda (MURAD) yaptık.Artık entegrasyon, test ve deneme fazındayız.” dedi.

Ahmet Akyol, Uçak ve İHA’lara entegre edilebilecek AESA tabanlı radar yapma seviyesine yakaladıklarını söyledi.

Önümüzdeki dönemde bu AESA radarlarının yaygınlaşması ve seri üretim fazları önemli olduğunu vurgulayan Akyol, İHA’lara entegre Erken İhbar ve Deniz Gözetleme Radarlarını geliştireceklerini söyledi. Akyol, Pasif Radar konusunda da düşmanın sizi tespit etmeyeceği bir radar teknolojisi bunu yerli olarak geliştirdik. bunları yaygınlaştırmak önümüzdeki hedeflerimiz arasında ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here