Milli Savunma Bakanlığı Karkamış ilçesi ve Köprübatı Hudut Karakoluna PKK/YPG terör örgütü tarafından yapılan saldırıya karşı başlatılan meşru müdafaa ve cezalandırma atışları sonucunda 52 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Bakanlığın yayınladığı görüntülerde envantere yeni giren Roketsan KMC Sistemi, LUMTAS Füzesi ile terör hedeflerine başarılı atışlar yapıldığı görülüyor.

Bakanlığın açıklamasında,” Karkamış ilçesi ve Köprübatı Hudut Karakolumuza yapılan hain saldırı sonrası başlatılan meşru müdafaa ve cezalandırma atışları sonucunda etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 52’e yükselmiştir. Cezalandırma atışlarına devam edilmektedir. “ denildi.

Açıklama şöyle devam etti: ” Şehidimizin kanı yerde bırakılmamıştır, bırakılmayacaktır. Milletimizin huzur ve güvenliğine karşı her türlü girişime misliyle karşılık verilmektedir. En son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar mücadeleye devam edilecektir.”

ROKETSAN, Kaplan araçlarının üreticisi FNSS ile birlikte Kaideye Monteli Cirit (KMC) Projesi kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslimatlar yapılıyor. KAPLAN STA aracında ROKETSAN tarafından geliştirilen Yalman Silah Sistemi bulunuyor.

KAPLAN STA aracında ROKETSAN tarafından geliştirilen Yalman Silah Sistemi atış testinde

Sistem; OMTAS Füzesi (Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi), UMTAS Füzesi (Uzun Menzilli Tanksavar Silah Sistemi), L-UMTAS Füzesi (Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Silah Sistemi) ve Cirit Lazer Güdümlü Füze gibi ROKETSAN ürünleriyle bir arada çalışabiliyor. Silah kombinasyonu ihtiyaçlara göre değiştirilebilme imkanına sahip.Sistem 8xCirit ; 4xL/UMTAS ; 4xCirit + 2xL/UMTAS yüklenebiliyor.

Geçen Ekim ayında gerçekleştirilen Ateş Serbest-2021 tatbikatında ATAK taarruz helikopterinden oluşan helikopter taburu, yerli ve milli üretim Cirit ve Uzun Menzilli Tanksavar Füze UMTAS lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füzesi atışları yapılmıştı.

Mayıs 2019’da yapılan bir testte TCG BARTIN (F-504) korvetinden ateşlenen L-Umtas G/M füzesi “ALBATROS-K” Süratli Suüstü Dronu tam isabetle vurdu.

ROKETSAN tarafıdan geliştirilen L-UMTAS Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistem T129 ATAK Helikopteri tarafından kullanılanmaktadır. Füzenin Deniz Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan SH-70 Helikopterleri ile test atışları gerçekleştirilmişti.

L-UMTAS füzesi sahip olduğu harp başlığı ile reaktif korumalı zırhlara karşı da etkili oluyor. At-Unut kullanım modu ve sütre gerisinden atış kabiliyeti de bulunan füze, hedeflere lazer arayıcı başlığı sayesinde yönlenebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here