ASELSAN tarafından geliştirilen YILDIRIM-100 Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir Sistemi (DIRCM), omuzdan atılan (MANPAD) füzelerin arayıcı başlıklarını lazerle kör ederek etkisiz hale getirecek. Bu sistem ilk kez IDEF 2023’te sergilenecek.

ASELSAN, 25-28 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF 2023)’nda, haberleşme, hava savunma, aviyonik, elektro-optik, elektronik harp, radar ve insansız sistemler alanındaki ürünlerini yerli ve yabancı ziyaretçilerle paylaşacak.

Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda yürüttüğü YILDIRIM-100 Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir Sistemi (DIRCM) Omuzdan atılan füzelerin arayıcı başlıklarına lazerle müdahale edecek olan bu sistem başta helikopterler olmak üzere hava araçlarının güvenliğini artıracak.

Terör örgütlerinin dünya üzerindeki çatışma bölgelerinden omuzdan atılan füze sistemlerini ele geçirmeye başlaması, platformların güvenliği için tehdit seviyesini yükseltti.Ayrıca teknoloji geliştikçe MANPAD’lar, ısı güdümlü füzeleri şaşırtmak için kullanılan ısı fişeklerine (flare) karşı daha dirençli hale geldi.

YILDIRIM-100, platform üzerindeki farklı füze ikaz sistemleri ve flare atıcıları ile entegre şekilde çalışıyor. Hassas bir gimbal sahip olan YILDIRIM-100 tareti, yaklaşan bir güdümlü füzeye yüksek güçlü lazer enerjisi göndererek arayıcı başlığını köreltiyor ve füzenin yönünü değiştiriyor.

YILDIRIM-100 çift taret konfigürasyonuna sahip ve her taret, içinde Hassas Takip Birimi ve yüksek güçte lazer üretebilen Lazer Birimi bulunan çoklu bantta yönlendirilmiş lazer uyguluyor. Sistem ayrıca DIRCM sistemini yöneten ve füze ikaz sistemi ile haberleşmeyi sağlayan bir Kontrol Birimi’ni de içeriyor.

Kaynak: A.A., ASELSAN,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here