ABD, İran’ın stratejik Hürmüz Boğazı çevresinde ticari gemilere el koyma girişimleri üzerine bölgeye A-10 saldırı uçaklarını takviye etmek amacıyla F-16 savaş uçakları göndereceğini açıkladı.

Bir üst düzey savunma yetkilisi, Cuma günü Pentagon muhabirlerine yaptığı açıklamada, ABD’nin bu hafta sonu F-16 savaş uçaklarını Körfez bölgesine göndereceğini ve bir haftadan daha uzun süredir devriye gezen A-10 saldırı uçaklarını takviye edeceğini söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir savunma yetkiliside, F-16’ların su yolu üzerinde seyreden gemilere hava desteği sağlayacağını, böylece İran’a karşı caydırıcı bir önlem olarak bölgedeki askeri görünürlüğü artıracağını ifade etti.

Son olarak, bölgede bir gemiyi ele geçirmeye çalışan İran Devrim Muhafızlarına USS McFaul Güdümlü Füze destroyerinin müdahale ettiği ve devrim muhafızlarının geri çekilmek zorunda kaldığı belirtildi.

İran, Rusya ve Suriye arasındaki bağlantıların arttığını belirten yetkili, Rus jetlerinin Suriye üzerinde ABD İHA’larına tehlikeli bir şekilde yaklaşımlarının geçen hafta sonu bir IŞİD liderini vurmak için yapılan girişimleri karmaşık hale getirdiğini söyledi.

Suriye semalarında artan Rus saldırganlığına karşı bir dizi askeri seçeneğin değerlendirildiği belirten yetkili, seçenekleri detaylandırmaktan kaçındı. Bununla birlikte, ABD’nin hiçbir bölgeyi terk etmeyeceğini ve ülkenin DEAŞ’e karşı görevlere devam edeceğini vurguladı.

Yetkili, Mart ayından bu yana artan Rus askeri faaliyetlerinin, Moskova, Tahran ve Suriye hükümeti arasındaki işbirliği ve koordinasyonun giderek arttığını ifade etti.

Ülkede yaklaşık 900 ABD kuvveti bulunmakta ve IŞİD militanlarıyla mücadele kapsamında komşu ülkelerden ABD askeri bölgeye giriş çıkış yapmaktadır.

ABD, Rus uçaklarının mürettebatlı uçakları düşürme niyetinde olmadığına inanıyor. Ancak, Rus pilotların insansız hava araçları düşürebileceği ve Moskova’nın bu tür bir eyleme karşı ABD’den güçlü bir askeri tepki almayacağını umuyor.

Rus Casus Uçağı, Suriye’deki Amerikan Üssü Üzerinde İstihbarat Topladı

CNN Haber televizyonu, ABD’nin üst düzey bir savunma yetkilisine dayanarak, cuma günü Suriye’deki bir Amerikan üssünün üzerinden geçen bir Rus casus uçağının geniş kapsamlı bir istihbarat toplama görevi gerçekleştirdiğini bildirdi. Bu olay, iki ülke arasındaki hassas ilişkileri bir kez daha gündeme getirdi.

Belirtilene göre, Antonov AN-30 adlı casus uçak, At-Tanf karargahı ve çevresi üzerinde sık sık uçuşlar gerçekleştirdi. ABD savunma yetkilisi, askeri varlıkların konumlandırılması nedeniyle uçağı o anda engelleyemediklerini ifade etti.

Uçuş planları, bölgedeki süregelen faaliyetlere ve günlük ihtiyaçlara göre düzenlenmektedir ve tahmin edilebilirliği önlemek için çeşitlendirilmektedir. Bu sayede, Rusya’nın ABD askeri hava sahasındaki faaliyetleri daha zor tahmin edilmektedir.

Savunma yetkilisi ayrıca, ABD’nin bölgedeki gözetim görevlerini yerine getirmek için ‘Task Force 99’ adlı özel bir grup insansız hava aracı kullanmaktadır. Bu gelişmiş teknolojiler, istihbarat toplama ve güvenlik alanında önemli bir avantaj sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here