Hindistan Başbakanı Modi’nin iki günlük Fransa ziyareti sırasında 26 adet Rafale-M savaş uçağı ve üç adet Kalveri sınıfı denizaltı için anlaşma imzalanması bekleniyor.

Üç Scorpene (Kalveri) sınıfı denizaltılar Mumbai’deki tersanelerde inşa edilmesini içeren bir anlaşma daha imzalanacak. Kalveri sınıfı denizaltılar hava bağımsız tahrik (AIP) sistemi ile donatılacak.

Hindistan ve Fransa, Indo-Pasifik bölgesine yönelik ikili bir yol haritası da açıklayacaklar. Bu anlaşma, bölgedeki deniz yollarının güvenliğini ve serbest dolaşımını sağlamak için belirli adımlar atmayı amaçlamaktadır.

Hindistan Donanması, 26 adet Rafale-M (Deniz versiyonu) savaş uçağı için Fransız hükümetiyle uçakların fiyatını ve koşullarını belirleyecek pazarlık yapacak. Bu uçaklar tek kişilik olacak, Hindistan Donanması pilotları Fransa’da ve Goa’da gelişmiş simülatörlerde eğitilecek.

Hindistan Donanması’nın INS Vikrant uçak gemisi, bir filo olarak (18 uçak) konuşlanacak. Geri kalan sekiz uçak ise Goa’da rotasyon için yedek olarak bulunacak.

Askeri alımlar, Hindistan Donanması’nın Hint Okyanusu’ndaki Çin PLA’nın genişlemesine karşı mücadelesine güç katacak. Ayrıca, üç Scorpene (Kalveri) sınıfı denizaltının Mumbai’deki tersanelerde inşa edilmesi, denizaltı çalışmalarına yeni bir ivme kazandıracak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here