Ukrayna Donanması’na yeni katılan iki mayın avlama gemisi, 15’ten fazla ülke ve NATO Deniz Harekat Komutanlığı’nın varlıklarının katıldığı çok uluslu tatbikat Sea Breeze 2023’e ilk kez katıldı.

Kraliyet Donanması (RN) Sandown sınıfı mayın avcısı Chernihiv (eski HMS Grimsby) ve Cherkasy (eski HMS Shoreham) tatbikata katıldı.

İngiliz Kraliyet Donanması, 12 Temmuz’da yaptığı bir Twitter duyurusunda, tatbikatın Ukrayna’nın yeni mayın avcı gemileri için eğitimin son aşamasını işaret ettiğini ve gemilerin 2022’nin sonlarında İngiltere’den Ukrayna Donanması’na teslim edildiğini belirtti.

Cherkasy ve Chernihiv gemileri, 15 ülkenin ve NATO Deniz Harekat Komutanlığı’nın varlıklarıyla birlikte Karadeniz odaklı ‘Sea Breeze’ tatbikatının 22. iterasyonunda yer aldı.

Bu yılki tatbikat, 26 Haziran ile 7 Temmuz tarihleri arasında İskoçya’nın Glasgow ve Loch Ewe yakınlarındaki Clyde Firth bölgesinde gerçekleşti. Tatbikatın devam ettiği sırada, 2 Temmuz’da Ukrayna Donanması, Glasgow’da resmi bir bayrak çekme töreni düzenledi ve gemileri hizmete aldı.

Sea Breeze 2023 tatbikatına, 15’ten fazla ülke ve NATO Deniz Harekat Komutanlığı’nın varlıkları katılmıştır. Bu katılımcılar arasında Ukrayna, ABD, İngiltere, Kanada, Türkiye (tatbikata iki Karargâh Subayı ile katıldı), Polonya, Romanya, Bulgaristan ve diğerleri yer almaktadır. Tatbikat, çeşitli deniz operasyonlarını, tatbikatları ve eğitimleri içermektedir. Amfibik harekatlar, deniz savunması, mayın tarama, hava savunması ve denizaltı operasyonları gibi konular tatbikat kapsamında ele alınmaktadır.

Sea Breeze 2023, katılımcıların birlikte çalışma becerilerini ve deniz operasyonlarındaki uyumlarını geliştirmeyi amaçlayarak bir dizi senaryo ve görevlere odaklanmaktadır. Ayrıca, bilgi paylaşımı, taktik koordinasyon, iletişim ve kriz yönetimi gibi konularda işbirliği sağlanmaktadır.

Ukrayna, Rusya ile yaşanan gerilimli ilişkiler ve özellikle 2014 yılındaki Kırım’ın ilhakı ve Doğu Ukrayna’daki çatışmalar nedeniyle savunma kapasitesini güçlendirmek için çaba sarf etmektedir. Bu çerçevede, İngiltere ile yapılan anlaşma kapsamında Ukrayna’ya iki adet Sandown sınıfı mayın avlama gemisi (HMS Grimsby ve HMS Shoreham) devredilmiştir.

Bu gemiler, Ukrayna Donanması’nın mayın tarama ve mayın avlama kabiliyetlerini artırmak amacıyla kullanılacaktır. Ukrayna, gemilerin modernizasyonu ve uyum sağlanması için çalışmalar yapmış ve ardından gemilerin devir işlemleri gerçekleştirilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here