Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), son açıklamasında Çad Hava Kuvvetleri’ne 3 adet HÜRKUŞ turboprop uçağı ve 2 adet ANKA insansız hava aracının teslimatının gerçekleştirildiğini duyurdu.

10 Temmuz tarihinde, Cumhurbaşkanı General Mahamat Idriss Déby Itno’nun Çad’ın ana hava üssünü ziyareti sırasında, 3 adet Hürkuş turboprop uçağı ve 2 adet ANKA insansız hava aracının (İHA) görselleri kamuoyuyla paylaşıldı.

TUSAŞ yetkilileri, 2022 yılında Çad’ın Hürkuş-C uçağı için verdiği siparişi duyurdu. Teslimatın 2023’ün ilk çeyreğinde gerçekleştirileceğini belirten yetkililer, pilotların ve yer ekibinin eğitim aldığını vurguladılar. Ayrıca, TUSAŞ’ın Mayıs ayında üç Hürkuş-C ve iki Anka’yı Çad’a, ayrıca komşu Nijer’e ise ilk onaylanmış ihracat siparişi olan iki Hürkuş’u teslim ettiği bildirildi.

ÇAD HAVA KUVVETLERİ 

Çad Hava Kuvvetleri, son yıllarda büyüme sürecine girerek envanterini güncellemeye devam ediyor. Çad-Libya çatışmasının sona ermesiyle birlikte 1994 yılında Libya ile ilişkiler normalleştirildi. Bu süreç, Çad Hava Kuvvetleri’nin gelişimine olumlu bir etki yaptı.

1990’ların ortalarından itibaren, Çad Hava Kuvvetleri yavaş ancak istikrarlı bir şekilde büyümeye başladı. İlk adımlar, ikinci el Aérospatiale Alouette III helikopterlerin Hollanda’dan satın alınmasıyla atıldı. Daha sonra Mil Mi-24D saldırı helikopterleri envantere eklendi.

Çad Hava Kuvvetleri, Ukrayna’dan Mil Mi-17 ve Mil Mi-24D helikopterleri de satın aldı. Bu dönemde Libya, iki adet Antonov An-26 uçağını Çad’a bağışladı. Ayrıca, SIAI-Marchetti SF.260 eğitim uçakları 2006 yılında teslim edildi.

2000’li yılların ortasında petrol ihracatından elde edilen gelirlerle desteklenen Çad Hava Kuvvetleri, daha da büyüdü. Ukrayna’dan altı adet Sukhoi Su-25 saldırı uçağı satın alındı ve envantere katıldı. Aynı dönemde, Ukrayna’dan dört adet Mil Mi-24V helikopteri daha teslim edildi.

2013 yılında Ukrayna’dan dört adet Su-25 daha alınırken, bir sonraki yıl üç adet Mikoyan MiG-29 savaş uçağı envantere dahil edildi.

Çad Hava Kuvvetleri, Boko Haram ile mücadelede komşu ülkeler Kamerun ve Nijerya’da aktif rol oynadı. Ancak, 2017 yılında N’Djamena Uluslararası Havaalanı’nda yaşanan şiddetli bir fırtına, birçok uçağın ve helikopterin hasar görmesine neden oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here