Karadeniz üzerinde MQ-9A Reaper ile Rus savaş uçağı arasında yaşanan çarpışmadan sonra Rus jetlerinin Suriye üzerinde ABD İHA’larına tehlikeli bir şekilde yaklaştığı bildirildi.

ABD Hava Kuvvetleri Merkezi Komutanlığı (AFCENT), olaya ilişkin bir açıklama ve MQ-9’lar tarafından kaydedilen videoyu yayınladı. Komutanlık, olayın Suriye üzerinde gerçekleştiğini belirterek uçakların güvenli bir şekilde üslerine döndüğünü bildirdi.

Açıklamada, “olay 5 Temmuz 2023 tarihinde saat 10:40 civarında gerçekleşti ve üç adet MQ-9 İHA, IŞİD hedeflerine yönelik bir görev yürütüyordu. AFCENT, üç Rus askeri uçağının (Su-35 olarak tanımlanan) “güvensiz ve profesyonel olmayan davranışlarla” İHA’ları “rahatsız ettiğini” belirledi” denildi.

Su-35’lerin hedef alınan uçaklara oldukça yakın uçtuğunu gösteren görüntülerin yanı sıra Rus uçaklarının İHA’ların önünde ard-arka yanıcı kullanması ve paraşüt şamandıralar bıraktığını gösteriyor.

“Bu olaylar, Suriye’de faaliyet gösteren Rus hava kuvvetlerinin profesyonel olmayan ve güvenlik açısından riskli eylemlerinin bir başka örneğini temsil etmektedir. Bu eylemler, hem ABD hem de Rus güçlerinin güvenliğini tehdit etmektedir,” diyen AFCENT Komutanı ve CENTCOM için Birleşik Hava Kuvvetleri Bileşen Komutanı Tümgeneral Alex Grynkewich, “Rusya’nın Suriye’deki güçleri, bu sorumsuz davranışı sonlandırmaya ve profesyonel bir hava kuvvetinden beklenen davranış standartlarına uymaya çağırıyoruz, böylece IŞİD’in kalıcı şekilde yenilgisine odaklanabiliriz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here