Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rusya’nın işgal altındaki Zaporizhzhia Nükleer Güç Santrali’nde “bir provokasyon hazırlığı” yaptığını söyledi. Zelensky, “Rus kuvvetleri iki güç ünitesinin çatısına patlayıcı yerleştirdi” dedi.

Zelensky, istihbarata dayanarak, işgal altındaki Zaporizhzhia Nükleer Güç Santrali’nde provokasyon hazırlığına dikkat çekti.

Ukrayna Genelkurmayı, akşam güncellemesinde Rus birliklerinin “yakın gelecekte” bir saldırıya hazırlandığını bildirdi. Nükleer Güç Santrali’ne “Ukrayna askeri tarafından yapılan bir saldırı gibi bir izlenim oluşturabilir” şeklinde uyardı.

Rusya’nın nükleer enerji operatörü Rosenergoatom’un başkan danışmanı Renat Karchaa, Rus devlet kontrolündeki ajanslara verdiği röportajda, “Ukrayna’nın 5 Temmuz gece yarısı nükleer santrale hassas silahlar ve intihar dronlarıyla saldırmayı planladığını” iddia etti.

Karchaa, Ukrayna’nın Sovyet yapımı taktik balistik füze olan Tochka ile santrale “radyoaktif atıklarla dolu bir savaş başlığıyla” vurmayı amaçladığını iddia etti.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, olası bir nükleer sızıntı durumunda nasıl hareket edilmesi gerektiği konusunda öneriler yayınladı.

IAEA PATLAYACI MADDE BULAMADIK

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Direktörü Rafael Grossi, 4 Temmuz’daki basın açıklamasında güç ünitelerinin çatılarında yeni kurulumlardan veya Rus kuvvetleri tarafından olası bir provokasyondan bahsetmedi.

IAEA yetkililer Zaporijya Nükleer Santralı’nın Rusya tarafından gösterilen bölümlerinde patlayıcı madde bulunamadığını açıkladı. Genel Direktör Rafael Grossi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın uzmanlarının Zaporijya Nükleer Santralı’nın bazı bölümleri denetlediklerini son zamanlarda gündeme gelen patlayıcı madde izine rastalanmadığını belirtti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), Ukrayna’nın muhtemelen Zaporizhia Nükleer Güç Santrali’nin (ZNPP) mevcut yedek güç hattını 1 Temmuz’da yeniden bağladığını bildirmişti. 

IAEA Direktörü Rafael Grossi, ZNPP’nin enerji durumunun “son derece hassas” olduğunu ve askeri çatışmalar nedeniyle sürdürülebilir olmadığını belirtti. IAEA, Rusya tarafından 1 Mart’ta gerçekleştirilen bombardımanın güç hattını kopardığını, reaktör soğutma ve diğer güvenlik fonksiyonları için harici elektrik kaynaklarına bağımlı hale gelen ZNPP’nin tek ana güç hattına bağımlı hale geldiğini bildirdi.

Rusya’nın 2022 Mart ayındaki işgali öncesinde, Zaporizhzhia nükleer santrali 6 yedek hat ve 4 ana 750 kV hattıyla çalışmaktaydı.

Avrupa’nın en büyük nükleer güç santrali olan Zaporizhzhia, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik tam ölçekli saldırısı ve etkili işgali sonucunda ciddi elektrik sorunlarıyla karşı karşıya kalmıştı.

Rus kuvvetleri, nükleer santrali Dinyeper Nehri boyunca, Ukrayna kontrolündeki bölgelere saldırmak için bir askeri üs olarak kullanmaktadır.

Rusya’nın ülkenin enerji altyapısına yönelik saldırıları nedeniyle, santral birkaç kez Ukrayna elektrik şebekesinden ayrılmış ve dizel jeneratörlere başvurmak zorunda kalmıştı.

20 Haziran’da Zelensky, istihbarat kaynaklarına dayanarak, Moskova’nın nükleer santrale radyasyon sızıntısı yoluyla terörist saldırı düşündüğünü belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here