Ukrayna güçleri, en az dört cephede karşı saldırı operasyonları gerçekleştirmiş ve sınırlı ilerlemeler kaydetmiştir. Rusya Savunma Bakanlığı (MoD), Ukrayna güçlerinin Lyman yönünde karşı saldırı operasyonları gerçekleştirdiğini iddia etti.

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Malyar, Ukrayna güçlerinin Bakhmut bölgesinde, batı Donetsk-Zaporijya Oblast sınır bölgesinde ve batı Zaporijya Oblastı’nda karşı harekata devam ettiğini belirtti.

Malyar, Ukrayna güçlerinin doğu Ukrayna’da dokuz kilometrekarelik bir bölgeyi geri aldığını ve jeolokasyonlu görüntülerin Ukrayna güçlerinin Bakhmut’un güneybatısında ilerleme kaydettiğini gösterdiğini ifade etti.

 Malyar, Ukrayna güçlerinin geçtiğimiz hafta boyunca güney Ukrayna’da 28.4 kilometrekarelik bir alanı daha geri aldığını ve toplamda belirtilmeyen bir süre boyunca güney Ukrayna’da 158.4 kilometrekarelik bir alanı kontrol altına aldığını söyledi.

Ukrayna’nın üst düzey bir güvenlik yetkilisi Salı günü yaptığı açıklamada, Kiev’in Rus kuvvetlerine karşı gerçekleştirdiği karşı taarruzun son birkaç gündür “özellikle verimli” olduğunu belirtti. 

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Oleksiy Danilov Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ukrayna Savunma Kuvvetlerinin “aktif çatışma aşamasında” Rus ordusunun insan gücü, ekipman, yakıt depoları, askeri araçlar, komuta merkezleri, topçu ve hava savunma birimlerinin maksimum düzeyde imha edilmesi gibi “bir numaralı görevi” yerine getirdiğini vurguladı. Danilov, son birkaç günün özellikle verimli geçtiğini ifade etti.

Fransız Zırhlı Keşif Araçları AMX-10RC’nin aktif bir saldırı için uygun değil 

Ukrayna ordusu, Fransız yapımı zırhlı keşif muharebe araçları AMX-10RC’yi envanterine dahil ettikten sonra aracın uygulanabilirliği konusunda önemli soruları gündeme getirmiştir. Son gelişmeler, AMX-10RC’nin gerçek savaş alanında aktif bir saldırı için uygun olmadığını ortaya koymaktadır.

Rus Kuvvetleri Ukrayna’ya İHA ve füze saldırıları gerçekleştirdi

Rus kuvvetleri, 3 Temmuz tarihinde Ukrayna’nın arkasındaki bölgelere yönelik saldırılarını sürdürdü. Gece ve gündüz boyunca gerçekleştirilen insansız hava aracı ve füze saldırılarıyla Ukrayna’nın güvenliği tehlikeye girdi.

Ukrayna Genelkurmayı, 2-3 Temmuz gecesi Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın belirli bölgelerine 17 adet Shahed insansız hava aracı fırlattığını açıkladı. Neyse ki, Ukrayna kuvvetleri bu saldırılarda 13 insansız hava aracını etkisiz hale getirmeyi başardı.

İngiliz-Fransız yapımı Storm Shadow seyir füzesi

Aynı şekilde, 3 Temmuz günü Sumy, Donetsk ve Zaporijya Oblastı’nda Rus kuvvetleri üç adet S-300 hava savunma füzesi ve 20 adet Shahed kamikaze insansız hava aracı kullanarak sivil altyapıyı hedef aldı. Ancak Ukrayna kuvvetleri, bu saldırılarda 16 insansız hava aracını başarılı bir şekilde düşürdü.

Maalesef, Sumy Oblastı’nda bulunan bir konut binası, Shahed kamikaze insansız hava araçlarının hedefi oldu. Saldırı sonucunda 2 kişi hayatını kaybetti, 19 sivil de yaralandı. Sumy Oblastı Askeri İdaresi, bu saldırıyı teyit etti ve olayın acı sonuçlarını bildirdi.

Ayrıca Sosyal medya yansıyan görüntülerde İngiliz-Fransız yapımı Storm Shadow seyir füzesi, Rus hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğü iddia edildi. 

KUPYANSK-SVATOVE-KREMİNNA

Rusya ve Ukrayna güçleri Kupyansk-Svatove-Kreminna hattında mevzi savaşlarına devam etti. Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Batı Grup Kuvvetleri’nin 1. Muhafızlar Tank Ordusu’nun sorumluluk alanında Ukrayna saldırılarını püskürttüğünü iddia etti. 

Rus kaynaklar, Rus birliklerinin Ukrayna saldırılarına başarıyla karşılık verdiğini ve bu bölgelerdeki ilerlemelerini sürdürdüklerini bildirdi. Bununla birlikte, Ukrayna Genelkurmayı, Rus birliklerinin başarısız taarruz operasyonları gerçekleştirdiğini ve Luhansk Oblastı’ndaki Wagner Grubu tarzı “et saldırıları”nın artık gerçekleştirilmediğini belirtti. Her iki taraf da keşif operasyonları ve küçük takım büyüklüğünde saldırılarla birbirlerine karşı hareket etmeye devam ediyor.

“Et saldırıları” terimi, Wagner Grubu veya benzer paramiliter grupların düzenlediği belirli bir taktiği ifade etmektedir. Bu taktikte, Wagner Grubu üyeleri çoğunlukla gizlice ve düzensiz bir şekilde bir bölgeye sızarlar ve ani bir saldırı gerçekleştirirler. Bu saldırılar genellikle hızlı, şok edici ve yoğun bir şekilde gerçekleştirilir. Hedeflenen bölgede düşman kuvvetlerine karşı ani bir üstünlük sağlamayı amaçlarlar.

Çeçenistan Cumhuriyeti Başkanı Ramzan Kadirov, 2 Temmuz’da Çeçenistan Akhmat özel kuvvetlerinin hala Kreminna bölgesinde faaliyet gösterdiğini doğruladı. Rus askeri blog yazarları, Rusya’nın 228. Muhafız Motorize Piyade Alayı’nın (Merkezi Askeri Bölge, 90. Muhafız Tank Tümenine bağlı) unsurlarının Kreminna yakınlarında ve 2. Luhansk Halk Cumhuriyeti (LNR) Ordusu’nun 85. Tugayı’nın Bilohorivka yakınlarında faaliyet gösterdiğini iddia etti.

BAKHMUT

Ukrayna ve Rus Güçleri Arasında Sınırlı Kara Saldırıları Devam Ediyor

2 Haziran’da Ukrayna ve Rus güçleri, Bakhmut civarında sınırlı kara saldırılarına devam etti. Rus milblog yazarları, Ukrayna güçlerinin Klishchiivka’nın güneybatısına doğru ilerlediğini ve Bakhmut’un kuzeybatısından başarısız saldırı girişiminde bulunduğunu iddia etti.

Rus Savunma Bakanlığı ise Rus güçlerinin Bakhmut ve Berkhivka yakınlarında Ukrayna saldırılarını püskürttüğünü iddia etti. Ukrayna Doğu Güç Grubu Sözcüsü Albay Serhiy Cherevaty, 2 Temmuz’da Ukrayna güçlerinin Bakhmut’un yanlarında ilerlemeye devam ettiğini bildirdi.

Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Malyar, 3 Temmuz’da Ukrayna birliklerinin Bakhmut yönünün belirtilmeyen bölgelerinde ilerlemeye devam ettiğini bildirdi. 

Ukrayna Genelkurmayı, Rus güçlerinin Minkivka ve Bohdanivka yakınlarında başarısız saldırı operasyonları düzenlediğini açıkladı. Bir Rus milblog yazarı ise Rus güçlerinin Dubovo-Vasylivka civarına takviye birlikler gönderdiğini ve Khromove’dan ve Bohdanivka yönünden başarısız saldırılar düzenlendiğini iddia etti.

1 Temmuz’da yayınlanan görüntülerde, 11.Muhafız Hava İndirme Tugayı (VDV) unsurlarının Bakhmut çevresinde ve 4. Motorlu Piyade Tugayı’nın belirli bir bölgede operasyon yaptığı iddia edildi.

AVDİİVKA-DONETSK ŞEHRİ HATTI 

Rus ve Ukrayna kuvvetleri, 2 Temmuz tarihinde Avdiivka-Donetsk Şehri hattı boyunca sınırlı kara saldırıları gerçekleştirdi. Rus kuvvetlerinin Avdiivka ve Marinka yakınlarında gerçekleştirdiği başarısız saldırı operasyonları, Ukrayna Genelkurmayı tarafından bildirildi.

Rus bir askeri blog yazarına göre, Avdiivka’nın 3-8 km güneybatısındaki Opytne-Vodyane hattında mevzi savaşları devam etmekte olup, Rus ve Ukrayna kuvvetleri Avdiivka’nın 6 km batısından 8 km güneybatısına kadar olan Sieverne-Vodyane yolunda baskınlar düzenlemektedir.

 1 Temmuz tarihinde yayınlanan görüntülerde, Güney Askeri Bölgesi’ne bağlı “Vladlen Tatarsky” İHA birliği unsurlarının Avdiivka’nın 23 km kuzeydoğusunda Niu York yakınlarında faaliyet gösterdiği ve 1453. Motorize Tüfek Alayı ile 80. Keşif “Sparta” Taburu (1. Donetsk Halk Cumhuriyeti Ordu Kolordusu) unsurlarının Avdiivka’nın Pervomaiske ve Lastochkyne (4 km kuzeybatısında) yakınlarında görev yaptığı iddia edilmektedir. 

ZAPORİJYA 

Ukrayna kuvvetleri, 2 Temmuz itibarıyla batı Donetsk Oblastı’nda sınırlı bir saldırı operasyonu düzenledi ve muhtemelen taktiksel kazanımlar elde etti. Coğrafi konumlu görüntüler, Ukrayna kuvvetlerinin Volodymyrivka’nın kuzeydoğusuna (Vuhledar’ın güneydoğusuna 12 km) doğru ilerlediğini doğruluyor. Rus Savunma Bakanlığı, Rus kuvvetlerinin Vuhledar’ın güneydoğusunda (Mykilske’nin 3 km güneydoğusunda) Ukrayna’nın kara saldırısını püskürttüğünü iddia etti.

Rus kaynakları, 2 Temmuz’da Rus ve Ukrayna kuvvetlerinin batı Donetsk ve doğu Zaporijya oblastı sınır bölgesinde sınırlı bir saldırı operasyonu düzenlediğini iddia etti. Rus Savunma Bakanlığı, Rus kuvvetlerinin Velyka Novosilka’nın 8 km güneybatısında (Rivnopil yakınlarında) Ukrayna’nın kara saldırısını püskürttüğünü iddia etti. Bir Rus askeri blog yazarı, Rus kuvvetlerinin Rivnopil bölgesinde de saldırı düzenlediğini ve belirtilmemiş pozisyonları geri aldığını iddia etti. Rus “Vostok” gönüllü taburu, Velyka Novosilka’nın 25 km güneydoğusunda faaliyet gösterdiğini belirtti.

2 Temmuz’da Ukrayna kuvvetleri, batı Zaporijya Oblastı’ndaki Orikhiv’in güneyi ve güneybatısında karşı saldırılarını sürdürdü. Rus kaynakları, Ukrayna kuvvetlerinin Orikhiv’in 13 km güneyindeki Robotyne yakınlarında Rus mevzilerine saldırdığını ve yerleşimin batısındaki ilk Rus savunma hattını ele geçirdiğini iddia etti. Ancak bir Rus askeri blog yazarı, Rus kuvvetlerinin Ukrayna saldırılarını gece ve gündüz başarıyla püskürttüğünü iddia etti. Rus kaynakları, Rusya’nın güney askeri bölgesine bağlı 58. Kombine Silahlar Ordusu’nun 19. Motorlu Piyade Tümeni olan 429. Motorize Piyade Alayı’nın (Pyatakhatky’nin 24 km güneybatısında) Ukrayna saldırılarını gece boyunca püskürttüğünü iddia etti. Bir Rus askeri blog yazarı, Rusya’nın doğu askeri bölgesine bağlı 35. Kombine Silahlar Ordusu’nun 38. Muhafız Motorize Piyade Tugayı’nın (Orikhiv’in 16 km güneydoğusunda) Luhivske bölgesinde faaliyet gösterdiğini belirtti.

Rus kaynakları, Ukrayna kuvvetlerinin 2 Temmuz itibarıyla Herson Oblastı’nın doğu (sol) kıyısında Antonivsky Köprüsü yakınlarında sınırlı bir konumda bulunduğunu iddia etti. Rus Savunma Bakanlığı, 2 Temmuz’da Rus kuvvetlerinin Antonivsky Köprüsü yakınlarında tüm Ukrayna kuvvetlerini başarılı bir şekilde yok ettiğini iddia etti, ancak bazı Rus askeri blog yazarları, Ukrayna kuvvetlerinin doğu kıyısında pozisyonlarını koruduğunu iddia etti. Bazı Rus askeri blog yazarları, Rus kuvvetlerinin Ukrayna kuvvetlerini 1 Temmuz’da Antonivsky Köprüsü’nün altından çekilmeye zorladığını ve eski Rus subayı ve ateşli milliyetçi Igor Girkin’in belirtilmemiş bir Rus komutanın çatışma sırasında yaralandığını iddia etti.

Girkin, belirtilmemiş Rus 7. Muhafız Hava İndirme Tümeni’nin (VDV) Oleshky bölgesinden (Herson Şehri’nin 7 km güneydoğusunda) Zaporijya Oblastı’ndaki belirtilmemiş bir bölgeye transfer edildiğini iddia etti. Bu, Ukrayna Yardımcı Savunma Bakanı Hanna Malyar’ın Haziran ayının başında karşı taarruzun başlamasının ardından Rus kuvvetlerinin Kherson yönünden çoğu savaş kabiliyetine sahip birimleri transfer ettiğine dair önceki raporlarını destekliyor.

Rus güvenlik önlemleri işgal altındaki Kırım ve güney Ukrayna’ya olan lojistik faaliyetleri engellediği düşünülüyor. Kırım işgalindeki Ulaştırma Bakanı Nikolai Lukashenko, 2 Temmuz’da yerel saat 14:00’te Kerç Boğazı Köprüsü’ndeki trafik sıkışıklığının sekiz kilometre uzadığını belirtti. Lukashenko, uzun bekleme süresini köprü yakınındaki kontrol noktalarındaki güvenlik önlemlerine bağladı.

KHERSON 

Ukrayna güçlerinin Kherson Oblast’ın doğu kıyısında faaliyet gösterdiği ve Rus askeri blog yazarlarının Dnipro Nehri’nde küçük nehir gemileri ve ekipmanların artırılmasını talep ettikleri anlaşılıyor.

Blog yazarları, Dagestan ve Tataristan cumhuriyetlerinin, Astrakhan Oblastı, Krasnodar Krai ve Primorsky Krai’nın liderlerine Kherson Oblast cephe hattına el konulan tekneleri gönderme çağrısı yapmıştı. Ayrıca Rusya Savunma Bakanlığı’nın doğu kıyısındaki Rus güçlerine yeterli tekneler ve ekipman sağlamadığını iddia etmiş ve ek lojistik desteği Rusya’nın bölgesel liderlerine başvurarak talep etmişti.

Rus yazarlardan biri, 1735-1739 ve 1787-1792 Rus-Türk savaşları, Rus İç Savaşı ve II. Dünya Savaşı’nda faaliyet gösteren özel bir askeri nehir birimi olan “Dnepr” filosunun yeniden canlandırılmasını talep etti. Bu filonun Rus birliklerinin Kherson yönündeki konumunu güçlendirebileceğini ve basit, sivil kullanıma yönelik teknelerle takviye edilebileceğini önerdi.

Resmi Rus kaynakları, Rus birliklerinin Kherson Oblastı’nın Antonivsky Köprüsü civarında doğu (sol) yakasında tüm Ukrayna saldırılarını püskürttüğünü iddia etmeye devam ediyor.

Kherson Oblastı İşgal Başkanı Vladimir Saldo, 3 Temmuz’da Rus birliklerinin Dnipro Nehri’ni geçmeye çalışan tüm Ukrayna birliklerini püskürttüğünü iddia etti. Rus Savunma Bakanlığı, Dnipro Nehri’nin doğu yakasındaki Rus gözlem noktalarının Ukrayna birliklerini gözlemlemesi ve Rus birliklerine saldırmaları durumunda emir vermesi için sadece iki dakika sürdüğünü iddia etti. Başka bir Rus askeri blog yazarı, Antonivsky Köprüsü yakınında çatışmaların devam ettiğini iddia etti.

Zaporizhia Nükleer Güç Santrali

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), Ukrayna’nın muhtemelen Zaporizhia Nükleer Güç Santrali’nin (ZNPP) mevcut yedek güç hattını 1 Temmuz’da yeniden bağladığını bildirdi.

IAEA Direktörü Rafael Grossi, ZNPP’nin enerji durumunun “son derece hassas” olduğunu ve askeri çatışmalar nedeniyle sürdürülebilir olmadığını belirtti. IAEA, Rusya tarafından 1 Mart’ta gerçekleştirilen bombardımanın güç hattını kopardığını, reaktör soğutma ve diğer güvenlik fonksiyonları için harici elektrik kaynaklarına bağımlı hale gelen ZNPP’nin tek ana güç hattına bağımlı hale geldiğini bildirdi.

Kaynaklar: ISW, militaryland.net, Kyiv Post, Defense Express, The Kyiv Independent, Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya Savunma Bakanlığı, İngiltere Savunma Bakanlığı, Ajanslar, DPA, Reuters, Sputnik, DW, VOA, Açık kaynak İstihbarat (OSINT) Sosyal medya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here