NATO’nun Ukrayna’daki Savaşta iki kırmızı çizgisi

0
72

NATO, Belarus gibi üçüncü tarafların Ukrayna’daki savaşa müdahil olması durumunda olası eylem planlarını değerlendiriyor. İttifak, bu tür bir müdahaleyi iki kırmızı çizgi olarak nitelendiriyor.

İtalyadaki La Repubblica gazetesi tarafından İttifak yönetimindeki kaynaklara dayandırılarak verilen haberde, Ukrayna’daki geniş çaplı savaşın üçüncü yılında, Kuzey Atlantik İttifakı çatışmalara olası müdahale için en az iki “kırmızı çizgi” belirlediği bildirildi. 

Birinci kırmızı çizgi: Ukrayna’ya karşı doğrudan veya dolaylı üçüncü taraf müdahalesi, özellikle kuzeybatı sınırında bir koridor açılması durumu. Bu durum, Kiev ile Belarus arasında bir bağlantı oluşturacağından kritik önem taşıyor.

İkinci kırmızı çizgi: Baltık ülkelerine, Polonya’ya veya Moldova’ya yönelik provokatif askeri eylemler veya saldırılar. Bu, tam bir işgal olmasa bile, Batı’nın tepkisini test etmek için yapılan sınırlı bir saldırı da olabilir.

NATO’nun Ukrayna’ya asker göndermeye yönelik planları şu anda gündemde değil. Temsilciler, sadece üçüncü taraf müdahalesine karşı olası yanıtları değerlendiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here